Представнице иницијативе “Маме су закон“ залажу се да свака породиља у Србији прима минималац док је на породиљском одсуству, иако није остварила право на пуну надокнаду, речено је данас на састанку представница те иницијативе са саветницама министарке задужене за демографију и популациону политику Славице Ђукић Дејановић.
У саопштењу иницијативе наводи се да су саветнице Маја Ђорђевић и Тина Аничић информисане о предложеним изменама Закона о финансијској подрршци породици са децом и да им је указано на кључни проблем у примени тог закона који је ступио на снагу 1.јула.
Наглашено је да је женама тешко да вежу 18 месеци како би оствариле право на пуну надокнаду за време породиљског одсуства и одсуства ради неге детета.
Истакнуто је да се то у пракси не дешава због тога што жене не желе да раде, већ зато што немају где да раде и да годинама волонтирају у дрђжавним фирмама, раде на црно и преко омладинских задруга због чега су „практично невидљиве за систем“, преноси Танјуг.
Представнице иницијативе указале су да је неопходно да држава препозна такве жене и да у буџету обезбеди средства да свака будућа мајка, без обзира да ли је за систем видљива или невидљива, има месечна примања у висини републичког минималца док је на породиљском одсуству.
Као дугорочну меру предложиле су да минималац постане фиксни део који би био намењен свим мајкама, а да се варијабилни део рачуна у односу на број месеци колико су биле у радном односу.
Саветнице министарке Ђукић Дејановић истакле су да су свесне проблема да се данашње породице охрабре да добију прво дете наводећи да је у 2017. години рођено 1.000 „првих беба” мање него у 2016. години.
Оцениле су да тај податак може да буде последица миграције становништва и одласка великог броја младих из Србије.
Саветнице су навеле да ће проследити министарки предложене измене закона, као и да ће је детаљно информисати о ставкама које се, пре свега, тичу „невидљивих радница”.
Политика.рс