Друштво

МАПА СРПСКИХ ПРЕЛЕТАЧА За 16 месеци страначке боје променило 234 политичара, а овај ГРАДИЋ је РЕКОРДЕР

У сваком трећем граду или општини у Србији у последњих годину дана десио се макар један случај политичког прелетања из једне у другу политичку странку. Конкретно, за 16 месеци забележена су укупно 234 таква случаја!

Ово су закључци истраживања које је спровела невладина организација “Црта” (Центар за истраживање, транспарентност и одговорност), обављеног у периоду од локалних избора у априлу прошле године до данас.

Програмски директор “Црте” Раша Недељковић за “Блиц” објашњава због чега се организација одлучила на овакво истраживање.

– Најпре, сматрамо да су последице прелетања врло лоше по демократију у нашем друштву јер обесмишљавају изборе и изазивају неповерење у институције и изборни процес. Када грађани, ако већ смогну снаге да изађу на изборе у свом граду, својој општини, виде оваква политичка прелетања (из разлога који никако није јавни интерес), то може бити значајан разлог за изборну апстиненцију. Излазност је иначе у паду последњих година, а ако се тај тренд настави, пустићемо да владају људи који су овај систем и креирали – каже Недељковић.

Истраживање доноси и посебно бизарне примере у којима цели одбори једне пређу у другу странку. То је био случај са преласком одборника Нове Србије у Српску напредну странку у Брусу – иако је СНС до тог тренутка била у опозицији у том граду. Слични примери забележени су и у Пироту и Богатићу. У категорију “бизарно” треба сместити и случајеве јавног прелетања какав је био онај у којем је одборник СПС Милан – Манча Стојковић уживо на локалној телевизији прешао у СНС. Интересантно је и то да је било неколико случајева прелета из власти у опозицију.

Иако су очекивали да ће прелетачи бити несклони да говоре о својим подухватима, у “Црти” кажу да, на опште изненађење, то није био случај.

– Бизарно је било и то што су нам се људи сами јављали хвалећи се да су прешли из једне у другу странку. Није, међутим, прелетање присутно само у Србији, нити га је измислио овај режим: то је био начин утицаја на локалу и претходних гарнитура. Једино га је могуће зауставити освешћивањем грађана и осуђивањем оваквих потеза – каже Недељковић.

И тужилаштва треба да се позабаве

“Нажалост, морам да кажем да има индиција да се до прелетања долази не само због лукративних разлога, већ имамо и притиске, претње, киднаповање одборника у току преговора, одвођење читавих одбора на консултације… У тим случајевима има и оних који би могли бити предмет рада тужилаштва. Када би суд уз приложене доказе донео пресуду у неком од тих случајева – то би био озбиљан сигнал да се са том праксом престане”, закључује Раша Недељковић, програмски директор „Црте“.

Брус рекордер по броју прелетача

Прелазак одборника из Нове Србије у Српску напредну странку у Брусу је посебно занимљиво јер је Нова Србија била самостално на власти, а СНС у опозицији. Преласком председника општине и свих 19 одборника НС, СНС постаје странка на власти, а тиме Брус постаје општина са тренутно највише прелетача у Србији. После ове промене у Брусу је сад на власти 26 одборника, а у опозицији три.

Михаило Јовићевић, Блиц.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!