Кључни сведок тужилаштва у овом поступку, након чијег исказа је покренута званична истрага прошле године у јануару, је некадашњи припадник ДБ, односно комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, који издржава казну од 40 година затвора
ТРОЈИЦА оптужених за убиство новинара и власника „Дневног телеграфа“ Славка Ћурувије – Радомир Марковић, Милан Радоњић и Ратко Ромић – негирали су данас на суђењу учешће у том убиству.
Некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић рекао је да не признаје да је учествовао у убиству Ћурувије, како му се то оптужницом ставља на терет.
Он је додао да ће у наставку поступка изнети своју одбрану, а оптужбе за убиство Ћурувије су негирали и оптужени Милан Радоњић и Ратко Ромић.
Суђење четворици некадашњих припадника Ресора државне безбедности (РДБ) оптужених за убиство новинара и власника „Дневног телеграфа“ Славка Ћурувије почело је данас у Специјалном суду у Београду читањем оптужнице.
Према оптужници, Ћурувија је убијен по налогу НН лица из највиших структура власти.
Суђење води судија Снежана Јовановић, а чланови већа су Владимир Месаровић и Драган Милошевић.
Из суднице 3 је удаљена Ћурувијина ћерка Јелена, јер ће бити саслушана као сведок у овом поступку, док је директор Б92 Веран Матић одлучио да остане у судници, односно да не сведочи у овом поступку.
Суђење је настављено давањем личних података оптужених, а потом и читањем оптужнице.
По оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио његову невенчану супругу Бранку Прпу у главу која је била у том тренутку са њим.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због „јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти“.
На оптуженичкој клупи су некадашњи начелник Ресора ДБ Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић и главни обавештајни инспектор у Другој управи Ресора Ратко Ромић, док се припаднику резервног састава тог ресора Милану Кураку суди у одсуству јер је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Марковића су у суд довежени из затвора у Пожаревцу где издржава казну затвора од 40 година, а Радоњић и Ромић из притвора Окружног затвора у Београду у којем су већ годину и по дана, од хапшења 13. јануара 2014. године.
Међу доказима које је предложило тужилаштво је саслушање око 90 сведока – бивших припадника ДБ-а, „земунског клана“, Јединице за специјалне операције, политичара и других.
Кључни сведок тужилаштва у овом поступку, након чијег исказа је покренута званична истрага прошле године у јануару, је некадашњи припадник ДБ, односно комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, који се налази на издржавању казне од 40 година затвора.
Улемек је на своју иницијативу, безусловно, 8. јануара 2014. године дао исказ тужилаштву у којем је детаљно испричао своја сазнања о тој ликвидацији.
Суђењу ће моћи да присуствују медији, а оптужени ће моћи детаљно да изложе своју одбрану.
Оптужницом Тужилаштва за организовани криминал оптужени се терете да су „из ниских побуда“ убили новинара и власника листова „Дневни телеграф“ и „Европљанин“ Славка Ћурувију 11. априла 1999. године, односно да су извршили кривично дело тешко убиство за које је запрећена казна од 30 до 40 година затвора.
Марковић се терети да је то дело извршио подстрекавањем, а остали су оптужени као саизвршиоци.
Танјуг
Jeste, baš će da kažu – „Mi smo ga ubili, Mira nam naredila, šta ćeš morali smo.“