Франс Тимерманс одбио да се слика заједно с Јанезом Јаншом јер је на радном састанку с „европском владом” показао спорну фотографију на којој су заједно неколико словеначких судија и социјалдемократских политичара
Да ли је Јанез Јанша „Орбан у настајању”? Већ првог дана словеначког председавања Европском савету обистинило се оно на шта је један бриселски дипломата недавно упозорио: „Могло би бити проблема”.
Јаншин вишак политичке страсти да се не баш бираним речима („нећу да ми о демократији попују преплаћене бирократе”) преко „Твитера” разрачунава с појединим европарламентарцима и новинарима дошао је до изражаја већ на радном састанку с Европском комисијом на Брду код Крања.
Лидер Словеначке демократске странке (СДС), без најаве и изван контекста, током састанка је показао фотографију на којој су заједно неколико словеначких судија и опозиционих социјалдемократских политичара, међу којима је и Тања Фајон. Како пише бечки „Стандард”, Јанша је на тај начин хтео да покаже како се левица инфилтрира у правосуђе, што је изнервирало потпредседника ЕК Франса Тимерманса, који је потом одлучио да бојкотује традиционално заједничко фотографисање.
„Нисам могао да стојим на истом подијуму с премијером Јаншом након неприхватљивог напада на двоје судија и социјалдемократских посланика у Европском парламенту”, рекао је холандски социјалдемократа Тимерманс за немачки „Зидојче цајтунг”.
Да би ублажила непријатну атмосферу, шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен је на заједничкој конференцији за новинаре рекла како политички дијалог изискује поштовање за све демократске политичке странке, те додала како и судије имају право на сопствену прошлост.
Нема сумње да ће Јанез Јанша (63) бити у центру европске пажње током наредних шест месеци, док његова влада председава Европском савету. Али колико ће политичар, који је прешао дуг пут од „дисидента” који је активно разбијао СФРЈ до „мини-Трампа”, помоћи у руковођењу ЕУ кад се због аутократских потеза које вуче код куће месецима суочава с критикама широм Европе? Јаншу, који је већ трећи пут премијер, оптужују за ограничавање слободе медија, подривање рада тужилаца ЕУ, слабљење судова и независних надзорних тела, па чак и за вођење правог „културног рата” према музејима.
Председница ЕК није пропустила прилику да на Брду код Крања упозори Словенију да што пре именује делегиране тужиоце у Канцеларију европског тужилаштва (ЕППО).
„Словенија мора сарађивати с ЕППО-ом јер је то потписала, а уговори се морају поштовати”, рекла је фон дер Лајенова.
Јанша је обећао да ће процес именовања тужиоца бити довршен до јесени. Том приликом је одбацио критике главне тужитељице, Лауре Ковеси, која је изразила забринутост да ће неименовање тужитеља утицати на контролу трошења европских средстава за опоравак у Словенији.
Током радне посете Словенији Урсула фон дер Лајен је изразила и очекивања да ће Љубљана брзо наћи и решење за финансирање словеначке новинске агенције СТА. Јаншина влада је суспендовала финансирање СТА, што је изазвало оштре критике ЕУ.
Савет Европе је већ осудио „запањујуће погоршање слободе медија током протекле године у Словенији”. А најновији извештај „Фридом хауса” о Словенији констатује да су Јанша и његова странка „покушали да се мешају у рад независних институција”.
Због проблематичног понашања код куће, али и због тога што је друштвене мреже користио за ширење неутемељених теорија завера о превари на изборима на којима је Трамп изгубио од Бајдена, Јанша је зарадио надимак „Маршал Твито”, што је својеврсна алузија на Маршала Тита. Због тога што лидер СДС-а све чешће преписује политичке рецепте свог суседа Виктора Орбана, на удару критике се нашла и Европска народна партија (ЕПП). Најјачој политичкој фамилији у ЕУ, у којој су немачки ЦДУ и француски републиканци, замера се да је превише блага према Јаншиним поступцима.
Народњаци поручују да се Словенија ипак не може поредити с Мађарском, јер је Јанша, за разлику од Орбана, на челу коалиционе владе и нема ту политичку моћ као лидер Фидеса.
Једна од најжешћих заговорника поштовања владавине права у ЕПП, малтешка европосланица Роберта Мецола, опрезна је када говори о Словенији, напомињући како је ипак реч о друштву које нема основних проблема с демократијом или владавином закона.
Један инсајдер из ЕПП-а каже да је Јанша „углавном провокатор” и да проблеми са словеначким премијером нису ишли даље од његове реторике. Његови противници, као што је, на пример, Сергеј Лагодниски, немачки европарламентарац, кажу да је „Јаншин СДС заправо Фидес у настајању” и предлажу европским народњацима да привремено суспендују Словеначку демократску странку у ЕПП.
Бранећи се од напада да је кренуо стопама мађарског премијера, Јанша је недавно у разговору за индијску телевизију ВИОН ТВ поручио да није евроскептик, јер је као млад новинар у комунистичком режиму два пута хапшен и осуђиван: „Борим се за Европу и европске вредности већ 30 година.”
Али, нису ипак сви у Европској народној партији тако опуштени према Јанши. Један званичник ЕПП-а назвао је словеначког премијера „циничним и ћудљивим” и за портал „Политико” наговестио да СДС можда неће још дуго бити члан „европских народњака”.
Миленко Пешић, Политика.рс