Блиски Исток

Масакр у Египту: Војна хунта побила на стотине Египћана, хиљаде рањених

КАИРО – Египатски званичници данас из сата у сат повећавају број погинулих у сукобима полиције и присталица свргнутог председника Мохамеда Морсија, па је према подацима Министарства здравља 525 најновији број жртава.

Портпарол египатског Министарства здравља Халед ел-Хатиб изјавио је агенцији АП да је у јучерашњим сукобима повређено 3.717 људи.

Хатиб је навео да су 202 особе погинуле у у главном кампу Раба ал-Адавија, где су недељама биле присталице Морсија.

У Египту је јутрос мирно пошто је ноћас, упркос полицијском часу било спорадичних сукоба између безбедносних снага и присталица свргнутог председника Мохамеда Морсија.

Позивајући се на египатску државну телевизију, Си-ен-ен је јавио да су ноћас Морсијеве присталице нападале полицијске станице, болнице и владине зграде.

Како је објављено, додатне снаге су распоређене на улазима у Каиро и Гизу, а због сукоба данас су затворене банке и берза.

Ванредно стање је на снази од јуче након што су два протестна кампа у Каиру потпуно разбијена, док је полицијски час на снази од 19 часова до 6 ујутру по локалном времену.

Оба протестна кампа у Каиру су сада под контролом полиције, од којих је један рашчишћен сат времена по ступању на снагу полицијског часа, који је уведен у већим градовима, међу којима Каиру, Александрији и Суезу.

Египатски државни медији јављају да је најмање 200 људи ухапшено током разбијања кампова.

————————————————- 

Крвопролиће у Каиру, ванредно стање у Египту 

Најмање 95 жртава жестоког напада снага реда на каирско упориште свргнутог председника Мурсија. Прво су стигли сузавац и булдожери, затим меци и крв. – Јутро у Каиру мирно после јучерашњих сукоба 

Каиро – Египатске снаге безбедности убиле су најмање 95 особа у јучерашњем обрачуну са присталицама свргнутог председника Мухамеда Мурсија које захтевају његов повратак на власт, јавља Ројтерс позивајући се на изворе у Министарству здравља.

Египатске привремене власти су после сукоба, чији би биланс могао да буде на стотине мртвих како упозоравају у УН, прогласиле ванредно стање у главним градовима, укључујући Каиро, Александрију и Суец, као и у 11 од 27 египатских провинција.

Полицијски час од седам увече до шест ујутру већ је ступио на снагу а ванредно стање ће трајати 30 дана, или до новог саопштења. Свако кршење биће кажњавано затвором.

Власти су истовремено наредиле армији да Министарству унутрашњих послова помогне у обнови реда и успостављању безбедности у дубоко подељеној земљи од 84 милиона становника.

Крвопролиће је почело нападом код џамије Рабаа ал Адавија, на североистоку Каира, где Мурсијеве присталице логорују већ шест недеља, изазивајући незадовољство армије која је 3. јула са власти оборила легално изабраног председника.

За разлику од њиховог другог упоришта, на Тргу Нахда код Каирског универзитета које је ефикасно очишћено у првим јутарњим часовима, у Адавији су сукоби имали трагичан резултат.

Нереди су се јуче из Каира одмах пренели и у унутрашњост земље где су Мурсијеве присталице изашле да би показале солидарност. Још 17 људи погинуло је у провинцији Фајум, а у граду Суецу је страдало пет особа. Нереди су захватили и Минију и Асјут, градове у делти Нила, као и места по Горњем Египту.

Позивајући се на Министарство унутрашњих послова, египатска државна телевизија јавља да су у сукобима погинула и шесторица припадника снага реда.

Операција, која наговештава да је моћна армија изгубила стрпљење због упорности протеста који блокира делове Каира и успорава процес политичке транзиције, почела је одмах после зоре када су хеликоптери у ниском лету надлетали два упоришта исламиста.

Док је одјекивала паљба а облаци црног дима заклањали небо, Мурсијеве присталице, међу њима жене и деца, почели су да беже из подручја око Рабаа ал Адавија. Оклопна возила су уз подршку булдожера тада почела да чисте шаторе и привремена склоништа. Један сведок каже да је у провизорној болници видео тела 15 убијених.

Из Министарства здравља саопштено је да је код Рабаа убијено 13 особа, петорица полицајаца и осам цивила, али се очекује да и званичан биланс мртвих буде увећан.

Привремена влада издала је саопштење у којем се наводи да су снаге реда показале „највиши степен уздржавања”, што показује мали број жртава у поређењу са масом света као и количина оружја и насиља усмерена против снага реда.

Један сведок рекао је за Ројтерс да је видео како војници пуцају на људе који су у знак солидарности са другим Мурсијевим присталицама покушавали да уђу у блокирано подручје.

Најмање 20 их је рањено у ноге. Телевизијски снимци приказују полицајце како пуцају са оближњих кровова.

„Сузавац је (у канистерима) падао као киша са неба. Унутра није било амбулантних кола. Затворили су све улазе”, казао је студент Халед Ахмед (20). „Унутра су жене и деца. Нека им је Алах у помоћи. Ово је опсада, војни напад на упориште цивила.”

Дописник Ројтерса видео је десетине људи који су рањени лежали на улици, а свуда около су биле локве крви.

„Дошли су у седам ујутру. Одозго хеликоптери, одоздо булдожери. Срушили су наше зидове.

Полицајци и војници испаљивали су сузавац и према деци”, рекао је учитељ Салех Абдуазиз (39), заустављајући крв са ране на глави. „Наставили су да пуцају на људе чак и када су их ови молили да престану.”

Операција је уследила после неуспеха међународних посредничких напора којим би се прекинуо сукоб Мурсијевих присталица и владе која има подршку армије.

У политичком насиљу после свргавања Мурсија погинуло је више од 300 људи, укључујући и десетине његових присталица страдалих раније у два напада снага реда у Каиру.

Мурси је јуна 2012. постао први слободно изабрани председник Египта, али није успео да се избори са оштром економском кризом док је истовремено многе Египћане забринуо због јачања исламистичке власти.

Либерали и млади Египћани покренули су крајем јуна 2013. талас демонстрација захтевајући његову оставку, а армија га је убрзо свргла говорећи да узвраћа на захтеве народа.

Мурсијева Муслиманска браћа, организација која је деценијама била прогањана у Мубараково време, покренула је талас демонстрација и маршева широм земље обећавајући да са протестима неће престати све док се Мурси не врати на власт.

Јучерашњи догађаји показују међутим да је оружаним снагама, које предводи генерал Абдел Фатах ал Сиси дозлогрдило.

Војска је поставила привремену владу од које очекује да реализује такозвану Мапу пута ка демократији, која предвиђа одржавање нових избора за око шест месеци.

Крвави покушај ломљења протеста ће по свему судећи отклонити и оно мало наде да ће се Муслиманска браћа вратити у политичке токове земље и утврдити осећање које деле многи Египћани да војска појачава контролу власти.

Ухапшени лидери Муслиманске браће

Неколико лидера покрета Муслиманска браћа ухапшено је након упада полиције у протестни камп присталица свргнутог египатског председника Мохамеда Морсија у Каиру, саопштили су безбедносни званичници.

Полиција је ухапсила лидере Муслиманске браће Мохамеда ел-Белтагија и Есама ел-Еријана, портпарола тог покрета Ахмеда Арефа и њеног водећег теолога Абдела Рахмана ел-Бара, пренео је АП.

Полиција је такође ухапсила верског вођу Сафват Хегазија, блиског покрету Муслиманска браћа. Присталице свргнутог египатског председника позвале су данас Египћане на протесте широм земље због, како су навеле, војног пуча.

—————————————-

 
С. Р.
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!