Безбедност

Масовни надзор реалност за становнике савременог света

НОВО поглавље у, чини се, бескрајној шпијунској саги о масовном надзору Америчке безбедносне агенције (НСА) гласи – квантни компјутер. Реч је о тајном пројекту „најдискретније“ америчке шпијунске агенције, који открива одбегли амерички службеник НСА Едвард Сноуден – компјутеру за „пробој“ најкомпликованијих шифара банака, влада, компанија…

Овај „хакерски“ подухват НСА Сноуден је лансирао путем америчког престоничког дневника „Вашингтон поста“. Рад на овом компјутеру, знатно бржем од постојећих је, како се наводи, у току, а све то је део истраживачког програма „Продор тешких циљева“, вредног око 80 милиона долара.

Идеја није ни нова ни непозната, јер научници и ван обавештајних кругова већ дуго покушавају да направе квантни компјутер. Стога, неки саговорници изражавају сумњу да о овом пројекту нико од научника ништа није ни чуо.

Како било, НСА мудро ћути, а америчка, и глобална јавност, поново се узбуркала због још једне капи у мору увелико нарушене приватности. Већ је сасвим извесно да законске регулативе тешко прате „интернет полицију“.

 ГРАДАЦИЈА 

У Ирану се контролише шта може да се види на интернету и када, а друштвене мреже „Твитер“ и „Фејсбук“ су блокиране. У „либералнијој“ Саудијској Арабији друштвене мреже су дозвољене, али се „надгледају“. У Северној Кореји проблем, међутим, ни не постоји – људи не поседују компјутере.

Док председник САД Барак Обама, на мети критика због масовног надзора у земљи и свету, разматра предложене измене у америчком програму надзора који је обелоданио Сноуден, све очигледније постају препреке за контролу контролора. И то не само у Америци.

Речи руског азиланта Сноудена, иначе у Америци оптуженог за шпијунажу, да данас рођена деца неће ни знати шта је приватност, већ постају реалност доброг дела света. У другој највећој светској економији, Кини, медији не скривају да два милиона људи ради на надзору друштвених мрежа и блогова, а вест да је Пекинг на Националном универзитету за одбрану и технологију потукао Вашингтон у изградњи најбржег светског компјутера, „тијан 2“, стара је више од пола године.

Повезани чланци

Од избијања такозваног Арапског пролећа, у Кини су забрањене најпопуларније америчке друштвене мреже, а они који користе оне дозвољене суочавају се са трогодишњим затвором уколико „лансирају“ вирусе, или прекрше прописана правила.

Најистакнутији блогери су упозорени да добро пазе шта раде, а кинески напори посебно су фасцинантни, када се зна да ова земља има 500 милиона корисника интернета, највише на планети.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!