Процене показују да је у ЕПС вишак између пет и 10.000 запослених, изјавио је члан Фискалног савета Владимир Вучковић.
Како је рекао, још није познато да ли ће бити отпуштања, а отпремнине би требало да износе 200 евра по години стажа.
Вучковић је на конференцији за новинаре рекао и да би отпремнине које се буду исплаћивале вишковима запослених у ЕПС-у требало да износе 200 евра по години стажа, а не 800 евра, што би био случај када би ЕПС исплаћивао отпремине према својој просечној заради.
Вучковић је рекао да још увек није познато да ли план финансијског реструктурирања ЕПС-а подразумева и отпуштања.
То предузеће, како је истакао, има дуг од милијарду евра који за сада не оптерећује јавне финансије, јер га ЕПС сервириса, али је указао да је питање да ли ће то бити у стању да чини у будућности уколико се ово предузеће не реформише.
Вучковић је рекао да ситуацију додатно отежава то што ће се највећи део прихода по основу поскупљења струје прелити у буџет кроз акцизу, а мањи део ће отићи ЕПС-у.
Говорећи о стању у државним предузећима, он је рекао да постоје први наговештаји унапређења њиховог пословања, јер је усвојен програм финансијког реструктурирања ЕПС-а, оформњена Радна група за решавање проблема Хемијског комплекса, за Железницу постоји програм поделе предузећа на четири мања дела….
Он је ипак рекао да државна предузећа и даље много коштају, тачније да су издаци за њих у овој години два одсто БДП-а или 700 милиона евра. То су, како је прецизирао, трошкови њиховог лошег пословања, за активиране гаранције и субвенције које не могу да се избегну.
Вучковић је подсетио да су у 2014. години укупни издаци за државна предузећа износили три одсто БДП-а или милијарду евра.
Говорећи о стању у ЈП “Србијагас”, он је рекао да у овој години “сва предузећа у државном власништву плаћају свој гас, што није био случај до сада”.
Међутим, како је указао, разлог за то је што су нека од тих предузећа у децембру добила државну субенцију па је то само тренутна тржишна околност.
Вучковић је истакао и да је у Железницама Србије, где је запослено око 17.000 људи, најмање трећина вишак.
Танјуг
e neka vala glasali ste sad trpite