У Ирану расте напетост. Због поскупљења основних животних намирница и све теже економске ситуације демонстрације против власти трају већ три дана. Снаге безбедности растерале су демонстранте у неколико мањих градова и привеле 50-ак људи.
Скупови против иранских власти почели су у среду, у другом по величини иранском граду, Машхаду, одакле су се проширили на остала места.
Преко друштвених мрежа, грађани се позивају да се придруже протестима због повећања цена, наводне корупције и умешаности државе у регионалне сукобе у Сирији, Ираку и Јемену. Власти тврде да иза протеста стоје антиреволуционарне снаге и страни агенти.
„Непријатељски интернет сајтови и страни медији и даље покушавају да искористе проблеме са којима се људи у нашој земљи суочавају и њихове легитимне захтеве, да би припремили терен за незаконите скупове, и могуће немире“, навела је иранска државна телевизија.
На улице Техерана изашло је и више хиљада присталица председника Роханија и Врховног верског вође Али Хамнеија.
Они који протестују кажу да су на улицама јер су под јаким економским притиском и истичу да Влада мора да одговори на њихове захтеве.
Економска ситуација у Ирану поправила се после нуклеарног споразума са светским силама 2015-те, након чега су укинуте санкције, али многи Иранци још не осећају побољшање.
„Морамо се вратити на ситуацију каква је била пре постизања нуклеарног споразума с међународном заједницом, јер наш амерички непријатељ није испунио своје обавезе. Наметнуо нам је економски рат и прекршио обећања“, каже Мохсен Араки, члан Скупштине стручњака.
Амерички председник Доналд Трамп, иначе оштар критичар нуклераног споразума с Ираном, подржава демонстранте и упозорава Техеран да свет прати иранске протесте. На ту изјаву оштро су реаговале власти у Техерену, наводећи да ирански народ не даје значај лажним и опортунистичким коментарима америчких званичника.
РТС