На изразито велики пад цене пчелињег нектара у Србији, али и у остатку Европе, није утицала само криза. Полен генетски модификованих биљака откривен у теглама медa
Током лета пада цена меда. Ове године на појефтињење пчелињег производа утицало је и то што је полен генетски модификованих биљака откривен у теглама меда из Румуније и Аргентине.
– Застрашује податак да је ове године генетски модификована соја засејана на милијарду хектара, што одговара површини САД и Кине заједно – каже Радољуб Живадиновић, председник Савеза пчеларских организација Србије. – У Европи од 1. јануара приликом извоза потребни су и резултати нових анализа на трагове ГМО. У августу обично пада цена меда, али је сада оваква ситуација потрајала. Сада имамо проблем са продајом и сви чекамо одлуку посебне комисије ЕУ која овог месеца треба да одлучи да ли мед са траговима ГМО мора да се посебно обележи.
Према речима Живадиновића, прича око меда отвориће Пандорину кутију јер ће се касније покренути питања ГМО у осталим намирницама.
– Такав мед са посебном назнаком да садржи полен ГМО сигурно ће бити јефтинији, јер га купци нерадо купују – каже Живадиновић. -У међувремену, почела је да пада откупна цена, па се за килограм багремовог меда могло добити од 2,8 до 2,9 евра. СПОС је одлучио да пчеларима саветује да сачекају са продајом, јер у Европи цене нису толико пале.
ПОЧЕО ОТКУП
У САВЕЗУ пчеларских организација Србије наглашавају да ће после прекида од месец дана, наставити откуп багремовог меда по цени од 3,3 евра за килограм. Прво ће бити откупљено око 40 тона, за испоруку новом купцу у Немачкој.
Новости