Београд — Влада је предузела болне, тешке, ризичне потезе. Србија није више могла да издржи замрзнуте конфликте, морамо да размишљамо о будућности наше деце, каже Вучић.
Он је додао да Србија више није могла да издржи пљачку државне имовине.
Први потпредседник Владе каже да је наш систем био злочиначки подешен да одговара само интересима неколицине богатих.
„Наш унутрашњи систем злочиначки је подешаван да одговара само интересима неколицине богатих, а држава је за рачун неких богаташа и сама била умртвљена“, реакао је Вучић.
Он је навео да се нова власт ухватила у коштац са „гујом и аждајом“ и назвала их правим именима. „Обећали смо да нема пакта са онима који нису мислили на грађане и државу“, поручио је Вучић.
На конференцији за новинаре, на којој је представио резултате рада Владе, он је рекао да се се Влада ухватила у коштац са проблемима у три обалсти – Косово и Метохија, борба против организованог криминала и корупције и обрачун са сопственим навикама.
„Важно је да грађани данас виде да Србија полако, полако иде напред“, поручио је Вучић.
Он је прецизирао да су у периоду од 1. августа 2012. до 10. марта 2013. само из та 24 предмета спорних приватизација поднете кривичне пријаве и допуне против 115 лица.
Укупна штета је 79.841.776.302, казао је он, а корист око 60,2 милијарде.
Први потпредседник владе је поручио и да ће борба против корупције бити настављена и после преговора о Косову, без обзира на политичку припадност актера корупције и да ће бити ухваћен свако ко баца љагу на Србију.
„Ко баца љагу на Србију биће ухваћен, не можете да уништавате њен углед“, навео је Вучић. Биће много предмета који ће се отварати, а неки ће почети и да се затварају, рекао је он на конференцији за новинаре.
Он је додао да се то односи на случај Агробанке који је завршен, да у случају Азотаре и Нибенс групе тужилаштво ради на оптужницама. Вучић је поменуо и случај Трудбеника, Ветеринарског завода, притисака и контроле над медијима, Робних резерви…
Први потпредседник владе је поручио да притисцима не подлеже нико у држави.
„Ако треба и пешке у Брисел“
Фото: Тањуг
Александар Вучић је изјавио да је спреман да, ако треба, и пешке оде у Брисел на преговоре 2. априла, али је додао да ће о саставу српске делегације државни врх одлучити у понедељак.
„Направићемо компромис зато што је то важно за будућност Србије, али тражимо од Европске уније, САД, али и читаве међународне заједнице да покажу да не желе унижење Србије“, рекао је Вучић и додао да Србија на преговорима у Бриселу жели да разговара и реши суштинске проблеме везане за надлежност заједнице српских општина, попут питања полицијских снага, правосуђа и присуства „нечијих војних снага“ на том простору.
„Желимо суштински да решавамо проблеме, а не само да водимо технички дијалог“, рекао је Александар Вучић.
Он је нагласио да би „лично волео да не иде“ и да не види неку превелику потребу за његовим присуством у Бриселу, додајући да је позива било, али да ће одлуку у понедељак донети државни врх, а не неко споља.
Вучић каже да се Србија у новојој историји није налазила у сложенијој ситуцији када је реч о Косову, и поручио да ће Србија правити компромисе, али да ЕУ, САД и други морају да покажу да не желе унижење Србије.
„Нисам од оних који доскочицама олакашавају терен. Нећу за џак од 100 килограма рећи да тежи килограм. У новијој историји нисмо имали сложненију ситуацију – националну и државну“, поручио је Вучић.
Подсетивши да су и наши предадови доносили тешке, добре, али и погубне одлуке, али да је у тим временима изнад увек блистала виша идеја у коју је лакше наћи излаз, Вучић је рекао да ми данас „ту идеју немамо“.
Како је навео, о митовима и легендама увек може да се разговара на часовима, у медијима… али морамо да размишљамо о будућности наше деце.
„Желимо да живимо у миру са светом ако на буде дато, понављам -ако нам буде дато. Све би било лакше када бисмо могли да заборавимо птретходних 20 година. Сви у региону су прошли боље од нас. Традиционални Срби признају две верзије Косова – цара Лазара и Вука Бранковића. А ми данас трагамо за трећим решењем. Постоји ли? „, упитао је он.
Вучић је истакао да свака одлука има цену и да је на нашу генерацију политичара и грађана пала је тешка одлука, али да је Србија спрема да је плати али да заузврат тражи правду – не за политичаре већ за народ.
Говорећи о томе шта је било понуђено Србији у Бриселу он је рекао да то „није вредно поштовања и разматрања“.
„Понуђено нам је ништа“, прецизирао је и додао да је све понуђено било само у складу са косовским законима.
„Тражимо од ЕУ, да без тешке речи према Приштини, води рачуна о Србији , интересима нашег народа на КИМ. Притисци да ће нечије политичке каријере бити завршене – не воде ничему „, рекао је Вучић.
Тражимо само да наш народ буде свој на своме.
„Неће бити разлике у ставу председника Србије, председника Владе Сербије или било кога од нас, ми у Бриселу представљамо Србију и обавеза нам је да штитимо интересе Србије“, истакао је он и додао да има пуно поверење у оно што су радили Ђурић, Вулин и остали.
Захваљујем се Ештон на труду, подржавамо све напоре, али оно што тражимо је да не буде Србија једина уцењена и да се не траажи од Србије да прихвати спопствено укидање, закључио је Вучић.
Србија је заслужила датум
Вучић је поручио да је Србија заслужила датум, а ако у ЕУ мисле друкчије треба да кажу шта влада није урадила добро.
„Нећемо никога да молимо, мислимо да смо својим радом, трудом, посвећеношћу заслужили поштовање ЕУ и датум“, рекао је Вучић.
Према његовим речима, ако у Бриселу не мисле тако „нека кажу нашем народу да нисмо били успешни“.
„Имамо јасан приступ: ви оцените Србију и њену владу, ако кажете да није радила добро, кажите нашем народу шта то нисмо урадили“, навео је Вучић.
Упитан за услове које је поставила Немачка, он је оценио да је Србија највећи део тих услова испунила а да су „остали један и по или по њима два и по“ услова које је Србија спремна да испуни онолико колико може.
Б92, Танјуг