Русија каже да, у складу са информацијама којима располаже, хемијско оружје су у предграђима Дамаска 21. августа применили опозициони милитанти, а не Сиријска војска. Оптужбе упућене Сиријској војсци су засноване на информацијама које нису проверене, док је агресивна кампања у регионалним и западним медијима пука потврда да је у питању „унапред планирана провокација“, наводи се у специјалном саопштењу руског Министарства иностраних послова. Таквих провокација је било и раније.
Тачно је да траје борба у источним предграђима Дамаска. Али, као што сазнају руске дипломате, прави догађаји су у медијима изврнути.
Провером веродостојности репортажа локалних телевизија утврђено је следеће, наводи се у саопштењу МСП-а. Рано ујутру 21. августа на то подручје је са позиција милитаната испаљен пројектил ручне израде, сличан ономе који су терористи употребили 19. марта ове године у Хан ал Асалу (у близини Алепа), са хемијском отровном супстанцом која за сада није утврђена.
Специјална експертна комисија УН ће испитати примену хемијског оружја код Алепа. Почела је са радом у Сирији 20. августа.
Руски експерти сматрају да је сасвим могуће да су невладине структуре употребиле токсични сарин. То је у марту 1995. урадила јапанска секта Аум Шинрикјо у метроу у Токију. Тада је погинуло 12 људи. Према различитим подацима преко 5.000 људи је нанета неповратна здравствена штета. Глас Русије је на тај догађај подсетио експерт Руског центра за медицину катастрофа професор Генадиј Простакишин:
– Не знам да ли у Сирији има сарина или не. Сетите се шта се десило Садаму Хусеину (ирачки диктатор свргнут после инвазије САД 2003). Американци су га оптужили за употребу сарина и других отровних супстанци. Па на лицу места није пронађено баш ништа. Вероватно је то случај и у данашњој ситуацији.
Неки западни експерти иначе сумњају да је у питању сарин. Штавише, позивају да се кадрови доступни на интернету који су, наводно, снимљени одмах после напада третирају са одређеним опрезом.
„На снимцима се види да људи који пружају прву помоћ повређенима не носе заштитну одећу“, написао је на свом блогу експерт за хемијско оружје са Института за безбедносне студије ЕУ Жан Паскал Зандерс. „То није могуће ако је сарин у питању. Без заштитне одеће дошло би до мноштва секундарних тровања“, убеђен је Зандерс.
Акција у предграђу Дамаска је изведена у тренутку када је у Сирији почела са радом комисија УН за испитивање тврдњи о могућој употреби хемијског оружја. Према мишљењу руског МИП-а све то „личи на покушаје да се осујети сазивање Женевске конференције“ о ситуацији у Сирији. Наредни састанак руских и америчких експерата на коме ће се преговарати о припремама за одржавање друге конференције у Женеви планиран је за 28. август.
„Опозиција нема шта да изгуби. Не може победити, па на све могуће начине покушава да натера Запад да се умеша у конфликт, да убеди Запад да је режим „крвав и нехуман“, сматра експерт са Института за стратешке процене и анализу Сергеј Демиденко. Подсетио нас је на чињеницу да вести о „хемијским нападима“ режима сваки пут преносе телевизије које финансирају спонзори опозиционих милитаната из Персијског залива:
– Све смо то већ видели. Чим би Америка рекла да ће се умешати буде ли у Сирији пронађено хемијско оружје, катарска телевизија Ал Џазира би јавила да га је већ пронашла. Чим би експертни тим УН дошао у Сирију да испита податке о хемијском оружју, телевизија Ал Арабија из Дубаија би пренела да га владине трупе користе. То је изузетно „груби рад“.
Савет безбедности УН је (21. августа) одржао ванредну седницу и апеловао на детаљно испитивање саопштења о трагедији у предграђима Дамаска. Русија такође сматра да је детаљно испитивање неопходно. За ту сврху довољан је експертни тим који већ ради у Сирији.
Андреј Федјашин,
Ako Rusi budu uporni ni ovaj pokusaj lobiranja zapada za intervenciju u Siriji nece proci!
???
Račak ,Markale….