Здравље

Мекдоналдс: Без ГМО у Европи

Београд — Председник немачког “Мекдоналдса” Бранислав Кнежевић каже да та компанија у Европи има забрану коришћења генетски модификованих производа.

Кнежевић сматра и да је пољопривреда, без дилеме, највећа прилика за Србију и да држава мора да јој пружи максималну подршку.

Бранислав Кнежевић је српски бизнисмен који је већ годинама у руководству немачког “Мекдоналдса”, а данас је председник ове корпорације у Немачкој и целог немачког говорног подручја у Европи.

Овај ланац ресторана у Немачкој има 65.000 радника и промет од око пет милијарди евра. 

У разговору за “Вечерње новости”, Кнежевић каже да “Мекдоналдс” нема намеру да уведе генетски модификовану храну у своје ресторане у Европи, упркос све већим притисцима из Америке да Стари континент промени своју политику према ГМО. 

“На Старом континенту ‘Мекдоналдс’ има забрану коришћења генетски модификованих производа. Америци је то другачије, јер 70 одсто тржишта заузимају управо ти производи. Њихов избор је прилично упућен на такве сировине”, наводи Кнежевић. 

“‘Мек’ у Немачкој има 100.000 фармера са којима сарађује, а у исхрани њихове стоке соја учествује само са два до три одсто. Док год немамо довољно знања да ли је та храна добра или лоша, користићемо намирнице из класичне производње. Иако Американци у преговорима са Европом око трговине, међу услове стављају и ГМО, ми треба да наставимо да радимо оно чиме се бавимо већ хиљаду година”, сматра он. 

Кнежевић оцењује и да је пољопривреда највећа прилика за Србију и да држава мора ту да пружи максималну подршку. 

Он подсећа да једна студија о најтежем сценарију светске кризе показује да би Србија била међу 20 одсто земаља, које у том случају не би гладовале. И земље које немају традицију у производњи хране, попут Арабљана, већ годинама купују хектаре ван својих граница. 

“Завидимо свима који имају море, али ми имамо нешто што други немају – обрадиву земљу”, каже за Кнежевић. 

“С друге стране, производња хране је све јефтинија и управо зато су нам потребне суштинске промене. У аграру би приоритет требало да буде наводњавање. Тај посао би у Србији могао да буде знатно јефтинији него у осталим земљама. Имамо Дунав, Тису, Саву, Мораву и то је огромно богатство”, оцењује директор немачког “Мекдоналдса”.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. GMO je sistematsko i dugorocno unistavanje populacije strilizacijom da posle trece generacije narod postaje sterilan i nema potomstvo.

    Time zele smanjiti populaciju sa 7 milijardi na 500 Miliona, dakle Elita i robovi.

    Ako srbija usvoji ovaj zakon treba ODMAH izaci na ulice i pobiti sve na vlasti.

    SLOBODA ILI SMRT !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!