* Признала и да улога Немачке у свету слаби упркос томе што је богата земља јер се потпуно променио однос снага у свету: „Када сам постала канцелар, кинески БДП износио је 2,3 билиона долара и био је нешто нижи од нашег. Јер, БДП Немачке тада је био 2,8 билиона долара. Међутим, кинески БДП данас је 14,7 билиона, а наш је порастао на 3,8 билиона“
_______________________________________________________
OДЛАЗЕЋА немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да је још 2001. године, током његовог говору у Бундестагу, схватила да има озбиљна неслагања са руским лидером Владимиром Путином.
У интервјуу листу Süddeutsche Zeitung, за пример је навела да је за Путина распад Совјетског Савеза био тужан догађај, а да је то за њу и остале у Немачкој, напротив, био разлог за радост због завршетка Хладног рата и ветра у леђа немачком и европском.
Меркел је у истом интервјуу признала да улога Немачке у свету слаби упркос томе што је богата земља.
Оценила је да је то условљено „потпуном променом односа снага у свету“ и навела:
„Када сам постала канцелар, кинески БДП износио је 2,3 билиона долара и био је нешто нижи од нашег. Јер, БДП Немачке тада је био 2,8 билиона долара. Међутим, кинески БДП данас је 14,7 билиона, а наш је порастао на 3,8 билиона“.
У том контексту је рекла да „треба учинити све што је потребно да се уједини Европа”.
Путин се Бундестагу обратио 25. септембра 2001. године и том приликом подсетио на дугогодишње традиције руско-немачких односа и на допринос који су Немци дали развоју руске привреде и културе.
Говорио је и о глобалној безбедности.
Главни део тог Путиновог говора био је на немачком језику.
Меркелова је у јулу ове године свом наследнику на положају канцелара посаветовала да „остане у дијалогу са Москвом“.
Факти