БЕРЛИН – Председник владе Народне Републике Кине Вен Ђијабао је данас, у разговору с немачким канцеларом Ангелом Меркел у Пекингу изнео спремност своје земље за јачи ангажман у спасу евра.
Премијер Вен је, како се истиче у немачким медијима, рекао да НР Кина размишља о свом деловању за преважењу кризе евра и да је спремна за да се јаче заложи за стабилност, али је избегао да пружи конкретна обећања већ је захтевао од Европљана појачане напоре за реФорме.
По Вену, решење дужничке кризе у Европи је нужно, јер је тај континент “за Кину од стратешког значаја“.
Вен је даље оценио да Европа мора смањити дугове и спровести структурне реФорме, при чему су „сопствени напори одлучујући“.
Премијер НР Кине је нагласио да је, пре свега, важно да поново дође до динамичног привредног раста у земљама евро-зоне.
Меркелова, чији се одлазак у Пекинг, само пар дана после самита Европске уније тумачи као одличан “тајминг“, позвала је на тешњу међународну сарадњу ради превазилашења Финасијске кризе.
Осим привредних и билатералних тема, где је Меркел настојала да одагна страховања НР Кине због кризе у еврозони, немачки канцелар је данас затражила од званичног Пекинга да изврши притисак на Иран због нуклеарног програма те земље.
Tехеран би требало да буде још „отворенији и транспарентнији“ у вези свог нуклеарног програма, казала је Меркелова у говору на Кинеској академији друштвених наука.
Немачки владин извор је рекао раније да ће канцеларка такође затражити од власти у Пекингу да не користе европске санкције о забрани увоза иранске наФте, уведене Tехерану због његовог нуклеарног програма, како би повећале властити увоз те сировине.
Меркелова, која ће се у петак састати с кинеским председником Ху Ђинтаом, у говору је споменула и Сирију, рекавши да је „важно да међународна заједница говори једним гласом у Уједињеним нацијама“.
Очекује се да ће Меркел затражити од Пекинга подршку за резолуцију о Сирији у Савету безбедности Уједињених нација.
Меркелова је даље позвала на давање истих права немачким компанијама које раде у НР Кини каква имају и домаће Фирме.
„Као немачки предузимачи желимо да будемо третирани исто као и кинеске компаније“, рекла је Меркелова.
Пут Меркелове у НР Кину уследио је само неколико дана после немира у провинцији Сечуан, где живи и тибетанска мањина, па је канцеларка најавила да ће и питање људских права бити на дневном реду разговора с руководством у Пекингу.
„Немачка је увек заговарала отворени политички дијалог, укључујући и контраверзна питања каква су људска права и успостављање владавине права“, рекла је Меркелова, која је пре пар година, као први немачки канцелар у сред Канцеларске службе у Берлину примила тибетанског верског и политичког вођу далај ламу, што је тада изазвало велико негодовање Кине.
Канцеларка је у посету НР Кини отишла у пратњи 20-очлане привредне делегације, од које половину чине шеФови “Дакс“ концерна, пренели су немачки медији.
Када је реч о немачко-кинеским привредним односима, Кина сигнализује већ годинама своју спремност за директне инвестије у Немачкој, а то је и овог пута потврдио премијер Вен.
У Берлину кажу да су те инвестије добродошле, преносе немачки медији.
У овом моменту у Немачкој активно делује око 800 кинеских предузећа.
Немачки медији наглашавају да је њихова земља најважнији трговински партнер НР Кине у Европи.
НР Кина је, пак, за немачку привреду, после Сједињених Америчких Држава и тржишта ЕУ, најважнији спољнотрговински партнер.
Tрговинска размена између НР Кине и Немачке је достигла 169 милијарди у 2011, за 18,9 посто више од предходне године.
Танјуг