Економија

Месо догодине постаје луксуз

ЧИТАВА Европа стрепи од нових, већих цена меса које ће, како аналитичари прогнозирају, средином наредне године достићи рекордне нивое. Код свињског меса могуће су и несташице, а јунетина ће и у развијенијим земљама бити луксуз, јер се процењује да је папрено скупа. Ни Србију оваква ситуација, како тврде домаћи стручњаци, сигурно неће заобићи.

Поскупљења сточне хране после овогодишње суше затвориће многе фарме у свету. Како повећане трошкове не могу да пренесу на потрошаче, сточари се најчешће одлучују да смање производњу. Код свињогојства то значи клање свиња у репродуктивном узрасту, што привремено повећава снабдевеност тржишта, али ће од маја или јуна 2013. довести до опадања понуде тог меса.

Пад у говедарству ће вероватно бити још изразитији па ће, због очекиваног поскупљења говеђег меса 2013, бити више тражено јефтиније месо. Према речима Војислава Станковића, саветника председника Привредне коморе Србије за пољопривреду, прогнозе су да ће Европа за четири до пет година имати дефицит јунећег меса.

НЕКАД И САД 

– БРОЈ грла у Србији годишње опада за два до три одсто. Производња меса је са 600.000 тона деведесетих година пала на 472.000 тона. Смањена је и потрошња по глави становника са 65 на 43 килограма меса. У Европи се троши око 15 килограма јунећег меса по глави становника, а код нас 4,3 килограма. И код свињског меса разлика између нас и Европљана је дупло већа. Наравно, у корист житеља Старог континента.

– Сточарство је свуда у свету у кризи – каже за „Новости“ Војислав Станковић, саветник председника ПКС за пољопривреду. – Добар део сточне хране користи се у производњи биогорива, што је довело до знатног раста цена житарица, посебно кукуруза. Резултат ће бити смањење сточног фонда и раст цена. Тако је и код нас.

Србија је некад покривала и до 50 одсто потреба за месом целе Југославије. Сада нема тржишта, не може да извози, а тамо где су нам „отворена врата“ не можемо да искористимо прилику.

– Извозили смо 30.000 тона бејби бифа, а сада само 740 тона – каже Станковић. – Не можемо да испунимо ни прописану квоту за Европу од 8.500 тона. И скромни подстицаји у сточарству су разлог оваквог стања, али и недовољно средстава у аграрном буџету, нарушени паритети цена, смањена куповна моћ становништва. Имамо традицију и квалитет који је и данас веома тражен, али ми немамо капитала да покренемо производњу и да је одржимо.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!