ПОСКУПЉЕЊЕ меса последњих месеци представљало је удар на кућни буџет, али грађани сада могу да одахну јер је цена за нијансу ослабила и више неће бити драматичних скокова до краја године, већ благих осцилиција у зависности од понуде и потражње, незванично сазнају „Новости“ од познавалаца тржишта. Без обзира на све, потрошња ове намирнице није значајно умањена, а продаја је очекивано нижа због летњег периода, истичу наши саговорници у малим месарама и великим трговинским ланцима.
Тренутно се највише продају свињетина, јунетина и пилетина. У мегамаркетима промет је добар, а и многи продавци који раде у околини престоничких пијаца веома су задовољни. Међутим, грађани са којима смо разговарали у Београду жале се и наглашавају да је цена коју морају да издвоје за месо изузетно висок. Углавном се снабдевају у великим трговинским ланцима јер је јефтиније, иако је тамо, како кажу, ова намирница нешто лошијег квалитета, али некима одговара и када је пред истеком рока због ниже цене.
– Мислим да је месо скупо, али квалитетом сам задовољна – каже пензионерка Милена Б. са Бановог брда. – У мањим месарама је квалитет можда и бољи, али у великим маркетима је повољније, ту могу да се нађу и паковања која су пред истеком рока и 30 одсто су јефтинија.
Јасна, која ради као секретарица, каже да њена породица може редовно да купује месо зато што јој супруг има добру плату и истиче да она са својом не би „могла ни да га види“.
Пензионер Јован каже да је за њега све „папрено“:
– Ја сам шест година пензионер, а супруга ради, али тешко је, једва крпимо крај с крајем.
С друге стране, продавци у малим приватним месарама су задовољни продајом која, како истичу, има своје очекиване осцилације.
– Битан је добар квалитет и добра услуга. Викендом напуним витрину и то се све испразни.
Месара на Цераку највише продаје јунећи и свињски бут. Продавци нам објашњавају да имају услужно печење роштиља и да на томе извлаче промет 50 до 60 одсто. Сматрају да никада нема несташица, већ се то користи да се цене подигну и онда има свега.
У „УниверекспортУ“ грађани пазаре претежно свињетину.
– То месо је са наше фарме и оно се никада не увози и не замрзава, а као свеже до наших радњи стиже у року од 48 сати – објашњава Милица Иванковић из ове компаније.
На питање да ли је последњих месеци опала продаја због скока цена, Милица каже да постоје скокови и падови одређених категорија меса због сезоне.
Ова компанија као и остали мегамаркети има редовне и тематске акције када спушта цене најпродаванијих производа.
Фото А.Станковић
У једном другом трговинском ланцу, у којем нису желели да се наводи име њихове компаније, кажу нам да је највећа потражња за свињском и јунећом плећком, као и да пилетина има ниже цене у односу на исти период лане.
СТАТИСТИКА
У Србији се, према подацима Републичког завода за статистику, у 2017. години у просеку по домаћинству појело 13,9 килограма говеђег, 45,4 свињског и 50 килограма живинског меса.
Новости.рс