Мештани села Паковраће код Чачка наставили су и четврти дан, блокаду магистралног пута за возила извођача радова на изградњи ауто-пута.
Они организују, 24. дан и блокаду фирме за производњу бетона који се користи за изградњу тог пута.
Изградња деонице ауто-пута Прељина-Пожега заустављена је и код села Лисице и Негришори блокадом региналног пута Чачак-Лучани, коју су пре 14 дана почели мештани тих села.
Они захтевају санацију локалних путева који су, како тврде, „уништени“ приликом изградње ауто-пута.
Мештани Паковраћа су рекли агенцији Бета да ће блокаде магистралног пута и фирме за производњу бетона трајати док им не буде исплаћена земља која им је одузета за изградњу ауто-пута.
Навели су и да и даље „чекају одговор“ од владе Србије и директора Путева Србије Зорана Дробњака са којим су пре два дана разговарали о захтевима.
Мештани заустављају само камионе и друга возила која учествују у изградњи ауто-пута, док остала возила пропуштају.
Један од учесника блокаде Милош Николић рекао је агенцији Бета да су данас долазиле екупе чачанског „Водовода“ које ће покушати да реше проблем водонсабдевања за 15 домаћинстава у Паковраћу.
Навео је да су домаћинства пре 24 дана остала без воде када је је оштећен сеоски водовод услед извођења радова на изградњи ауто-пута.
Kазао је да је долазио и градоначелник Чачка Милун Тодоровић, који је, како је навео, испунио обећање да ће се заложити да се што пре реши проблем водоснабдевања за 15 домаћинства.
„Има помака у разговорима са Градском урпавом, а још чекамо одговор из владе Србије када ће нам бити исплаћена одузета земља“, рекао је Николић.
Дробњак је недавно мештаним Паковраћа обећао да ће се заложити у Влади Србије да им се исплати одузета земља по пресуди Општинског суда, односно да „Путеви Србије“ одустану од жалбе пред Вишим судом на пресуђену цену, чиме би се судски процеси, који трају више од две године, окончали.
Општински суд је пресудио да се мештанима Паковраћа земља, која им је одузета за изградњу ауто-пута, исплати по цени од 1.200 до 1.400 динара по квадрат, на шта су Путеви Србије уложили жалбу Вишем суду.
Према речима мештана, првобитна цена која им је понуђена за квадратни метар била је од 30 до 200 динара, због чега су се они жалили.
Мештани Паковраћа и даље блокирају фирму „Цемпром“ за производњу бетона који се користи за изградњу ауто-пута, а блокаду су почели пре 24 дана.
То раде јер су, и поред тога што им није исплаћена одузета имовина, добили решења о рушењу 10 кућа које се налазе на траси ауто-пута и принудно исељење неколико породица које су остале ту да живе.
Према њиховим речима, протест су проширили на блокаду магистралног пута зато што им се после 20 дана блокаде фирме „Цемпром“ нико од надлежних није обратио.
Мештани села Лисице и Негришори код Лучана не дозвољавају наставак изградње ауто-пута док не буду саниране рупе на њиховим локалним путевима.
Тврде да им се због тога кваре кола и да отежано путују до суседних градова у којима многи од њих раде.
Они блокадом регионалног пута Чачак-Лучани заустављају само камионе и друга возила која учествују у изградњи ауто-пута, док друга возила пропуштају.
Мештани два лучанска села се жале и на велику количну прашине која им је, како тврде, оштетила куће, воћњаке и повртањаке и због које њихова деце цело лето не могу да изађу из кућа.
После седам дана блокаде мештани Лисица и Негришора добили су понуду од надлежних да се рупе на локалним путевима, санирају попуњавањем ломљеним асфалтом, а што су они одбили.
Сматрају да санација ломљеним асфалтом није трајно решење и да би такав асфалт опет брзо попуцао проласком тешких камиона који превозе материјал за изградњу ауто-пута.