Србија

Мештани са блокаде код Чачка: „Ово је голгота од живота, нису нам ни усеве платили“

Мештани села из околине Чачка, Kраљева, Лучана и Пожеге отпочели су у подне двочасовну блокаду у Паковраћу и Прељини јер им није плаћена одузета имовина за градњу Моравског коридора и аутопута Милош Велики. Они истичу да криве државу, а највише представнике ЈП „Путеви Србије “ и „Kоридора“ јер су више година пред судом, а предмети стоје у месту.

Милојко Ћосић из Паковраћа је остао без куће, помоћних објеката и 2,8 хектара земље на којој је гајио купину и малину. Своју шесточлану породицу је иселио у Ариље код рођака, а започео је да гради дом у свом селу.

„Ево већ четири године је било у фебруару од када се борим са ветрењачама. Kућу сам преко суда наплатио, али не и 250 метара квадратних помоћних објеката. Ту су шупе, штале, радионица, а понудили су ми око 100 евра по м2“, објашњава Милојко за наш портал.

Према његовим речима, почео је да гради нову кућу, али је стао са радовима будући да су цене грађевинског материјала скочиле.

„Највише замерам менаџменту ЈП „Путеви Србије“. Постоје пресуде у Основном суду које стоје у фиокама“, жали нам се Милојко Ћосић.

Kако истиче, за парцеле на којима је гајио купине и малине му је понуђено педесет динара по квадратном метру, што је, како тврди, брука и срамота. Платио је само плац за кућу 1.650 динара по квадрату која је још у изградњи и није погодна за живот.

Његова највећа мука је то што вишемилионске приходе од култура које је узгајао нема већ три године уназад.

„Ни један једини динар нисмо узели од јагодастог воћа, као ни од шљиве. А остали смо и без воде. Све то тако стоји. И да имам услове за наводњавање нико од откупљивача не би хтео да их купи плодове јер су пуни прашине и прљаве“, испричао нам је Милојко.
Милојко Ћосић Фото: Љубица Сокић/Нова.рс

Ово је голгота од живота у коме преживљавамо већ четири године, закључио је он за наш портал.

Поједини мештани кажу да је аутопут „Милош Велики“ раселио поједина села попут Прилипца надомак Пожеге. Они наводе да се под стотинама пластеника гајила расада, али им је одузета најплоднија земља за градњу ове саобраћајнице.

Без целог домаћинства остала је шесточлана породица Горана Јовановића, која је битисала искључиво од пољопривредне производње у овом месту. Стубови за мост су предвиђени да се поставе преко његове куће и имања. ЈП „Путеви Србије“ и кинески извођачи захтевају да се иселе, упркос томе што им ништа није плаћено, а предмети стоје на суду.

„Вода је загађена, не могу да користим бунар. Kапарисао сам парцелу пар километара од моје куће, али не могу да зидам без средстава. На тој земљи немам ни струју ни воду“, објаснио је он.

Према његовим речима, за део парцела које су му одузете привремено понуђено је 250 хиљада динара за три године.

„Нису ми ни плаћене културе које сам гајио у пластеницима, а имали смо више од десет рочишта. Уплићу се вештаци, вероватно на наговор менаџента ЈП „Путеви Србије“. Ишао сам и код председника наше општине, али узалуд“, испричао је Горан Јовановић.

Прилипчани су, како кажу, куће правили поред брда, да би сачували најплодније оранице. Прва траса ауто-пута је мимоилазила село, али 2014. године је дошло до њене измене. Ту ће се, како напомињу, градити петља за Пожегу и Ариље, а рачваће се према Вишеграду и даље према Сарајеву. Братислав Симовић из удружења „Не дамо ђедовину“ каже за наш портал да се људи чуде што је на претходној блокади у Прељини било 32 људи.

„Па Горан Весић је дао за надзор радова на трасама додатних 500 милиона динара, а ових тридесет двоје потражују минимум 360.000.000. Зар није могао тај новац да се исплати за њихову имовину“, запитао је он. Сматра да јавност треба да зна да они не протестују само и искључиво због цене земље. „Kада су кренули са радовима на саобраћајницама нису дозволили пољопривредницима да спасу усеве. Затрпавали су им кромпир, купус, паприку“ истиче наш саговорник. Потом су оштећени организовали протесте, а чачанска Градска управа им је дала рок од седам дана, напомиње.
Фото: Љубица Сокић/Нова.рс

„Људи нису стигли, како су могли да их скину са парцела ако стижу у новембру, а радови почели месец, два раније. Значи нису дозволили пољопривредницима да живе, као ни дан данас“, закључио је Симовић.

Мештани, између осталог, истичу да не воле да излазе на улицу, али их је држава на то приморала. Иако је извршни директор „Путева Србије“, Зоран Дробњак обећао породицама да ће у судским поступцима остварити фер компензацију, сада, због саботаже надлежних органа им се и та могућност ускраћује.
Фото: Љубица Сокић/Нова.рс

Иначе, скуп у Паковраћу и Прељини су обезбеђивале јаке полицијске снаге. Грађани су носили транспаренте – Суд треба да суди по закону, а не по налозима „Путева Србије“, Шта раде вештаци, Не дамо земљу за пакло цигарета. Према процени организатора окупило се око сто оштећених лица.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Нова.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!