Руси имају пуно право – упозорио је Белу кућу Џек Метлок – да тврде да су САД заинтересоване за територијалну целовитост само онда када то одговара њиховим интересима. Јер, територијалну целовитост су игнорисале кад год им је то одговарало, као што су урадиле са Србијом заједно са савезницима из НАТО, створивши државу Косово коју су потом признале
СЈЕДИЊЕНЕ Државе су саме себе лишиле – својим држањем на међународној арени – убедљивости при позивању на поштовање територијалне целовитости Украјине – оценио је бивши амбасадор САД у Москви Џек Метлок, који важи за једног од најауторитетнијих америчких експерата за „постсовјетски простор”.
„Руси имају пуно право да тврде да су САД заинтересоване за територијалну целовитост само онда када то одговара њиховим интересима. Оно што су радиле досадашње америчке владе – потврђује да су оне територијалну целовитост игнорисале кад год им је то одговарало, као што су урадиле са Србијом заједно са савезницима из НАТО, створивши државу Косово коју су потом признале. А још су подржале одвајање Јужног Судана од Судана, Еритреје од Етиопије и Источног Тимора од Индонезије”.
„А поводом суверенитета (Украјине), Русија може – наставио је Метлок – указати САД да су упале у Панаму да би ухапсиле Норијегу, да су упале у Гренаду да би спречиле узимање америчких грађана за таоце (мада их нико за таоце није узимао), да су упале у Ирак под измишљеним разлогом да Садам Хусеин има оружје за масовно уништавање. А може Русија указати и на ударе које амерички дронови наносе по људима на територијама других земаља”.
Метлок је свему овоме додао: „Другим речима, држање лекција другима од стране САД о суверенитету и територијалној целовитости може се схватати једино као претендовање на посебна права која се другима не признају”.
Он је, иначе, упозорења која је Вашингтон упутио Русији поводом Украјине назвао „непромишљеним и политички и психолошки”.
„Као и свака друга земља, и Русија је крајње осетљива на сваку страну активност поред својих граница. Претходна републиканска администрација отворено је покушавала да Украјину увуче у НАТО, упркос расположењу већине самих Украјинаца, а ни Обамина то уопште не искључује” – указао је Метлок.