У страху су велике очи, па се језива прича о нападу групе миграната и силовању седамнаестогодишње девојчице у центру Београда муњевито раширилиа друштвеним мрежама и по ко зна који пут изазвала панику грађана. Међутим, Републички комесаријат за избеглице и миграције демантовао је догађај и саопштио да је реч о лажној вести, а стручна јавност је поручила да се лажи шире у недостатку истине и позвала Комесаријат да се оглашава редовно, а не само кад треба нешто да демантују.
У Комесаријату лажне приче карактеришу као врхунац неодговорног понашања које може да има опасне, чак и трагичне последице.
– Ово није први случај ширења лажних вести на друштвеним мрежама о мигрантима у Србији. Друштвене мреже се користе као место неометаног излива мржње и ксенофобије према овим људима, а главно оружје су управо лажне вести. Због тога пружамо пуну подршку полицији да саслуша све који се баве ширењем таквих неистина – кажу у Комесаријату.
Деманти преко Твитера
Радош Ђуровић, директор Центра за помоћ и заштиту тражиоцима азила, сматра да је Комесаријат на речима отворен, а на делу инертан и за „Вести“ указује да се увек у недостатку информација јављају спекулације и дезинформације.
– У ситуацијама када треба нешто утврдити, реакција надлежних је неопходна. Потребно је хитно изаћи са правим информацијама у јавност, али реакција мора да буде и хитна, а Комесаријат баш и није брз. Треба да реагују одмах и друге надлежне институције, а њихов деманти не сме бити саопштаван у пролазу, већ озбиљно и на основу радњи и чињеница – појашњава саговорник „Вести“.
То, како истиче, значи да полиција мора да саслуша оне који су пласирали такве вести, да утврди да ли су те вести истините и да на основу свих тих извршених радњи обрати јавности с истином.
Немали шок за грађане било је протеклих дана „откриће“ посланика Двери Срђана Нога да ће Србију окупирати милион миграната из Европе, јер је, како је рекао, председница Владе Србије Ана Брнабић потписала Даблински споразум. Овај посланик је направио и велики скандал изјавом да, ако је то тачно, треба на Теразијама вешати и премијерку, као и председника Србије Александра Вучића.
Премијерка је демантовала Нога и објаснила да Србија не може да буде потписница Даблинског споразума, али њена порука није послата из зграде владе, већ преко – Твитера!
– Видим да неки у Савезу за Србију имају потешкоћа са читањем, па молим остале да им препричају. Даблински споразум је за чланице ЕУ, плус Швајцарска, Норвешка, Исланд, Лихтенштајн које поштују споразум, а Србија није, нити може да га парафира. Истина, код вас прецењена категорија? Зато претње нису – поручила је Ана Брнабић опозиционом посланику.
Скупљају поене
Срђан Ного је узвратио да, уколико је починио кривично дело како му се импутира, мора да буде позван на одговорност.
– Позивам тужиоца да ме зове и покрене поступак – поручио је Ного у парламенту посланицима владајуће коалиције.
Приче попут ове, како објашњава за „Вести“ Драган Поповић, директор Центра за практичну политику, иначе су популарне међу бирачким телом Двери.
– Овако су гласине постале саставни део српске свакодневице, а оне могу да нанесу велику штету, јер неретко се ширењем страха међу грађанима скупљају политички поени – објаснио је Поповић.
Дезинформација, панике и страха вероватно не би било, према речима нашег саговорника, када би Комесаријат и држава благовремено излазили у јавност са оним што се догађа, а тиче се грађана Србије.
Ко ради иза леђа?
Драган Поповић истиче да је неопходно стално информисати грађане Србије.
– Уколико нема редовних информација, људи стичу утисак да им нешто радите иза леђа. Са друге стране, уколико их обавештавате редовно, грађани почињу да вам верују – указује Поповић.
Грубе неистине
У Комесаријату кажу да су својевремено пуштане приче како се мигрантима дели по 10 евра дневно на руке, као и да се наводно потписују уговори којима се планира њихово трајно насељавање у Србији. Они додају и да су отворени за сарадњу у циљу истинитог информисања јавности.
Бихаћ под опсадом
Мигранти у Босни и Херцеговини праве проблеме локалном становништву, али и преживљавају личне драме. Велики број их је у Бихаћу где је неколико хиљада мештана протестовало захтевајући хитно решење мигрантске кризе, њихово измештање из града и заустављање прилива нових. Потом су, како су пренели портали, блокирали аутобуску станицу, а делом и магистралу. Према речима иницијатора протеста Сеја Рамића, грађани траже проглашавање ванредног стања, а међу грађанима се чуло и да им мигранти упадају у куће и деци држе нож под вратом!
Са друге стране, тужна је слика живота миграната. Регион је обишла фотографија девојчице која спава на ранцу, на мокрој ливади, уморна од пешачења ка Граничном прелазу Изачић. Она је део групе педесетак мигрантских породица , међу којима је много деце, а из прихватилишта Седра су пешице кренули ка граничном прелазу између Хрватске и БиХ. Близу прелаза су преноћили, а храну, воду и топлу одећу донели су им мештани. У нади да ће их хрватска полиција пустити да пређу у Европску унију, они су данима безуспешно покушавали да наставе пут ка Западу.
Д. Декић – Вести
najezdu pogana nikad niko nije cekao dobrodoslicom a ko jeste jebo mu pas majku maloumnu. kome nije nesto jasno nek pogleda po internetu ponasanje ove stoke po evropi pa nek ih uzme sebi kuci da mu zenu i decu cuvaju, posto oni za to vremena nemaju jer od nas otimaju, tudje poklanjaju ali i pare za izdaju primaju. a ako misle da ce nekaznjeno proci mnogo se varaju.