Србија

Мигранти руше српску привреду

Раст броја избеглица са Блиског истока и могућност да ће Србија морати трајно да збрине релативно много њих, увећава економске и политичке ризике у Србији, оцењује фирма Рејтинг која заступа Ден и Бредстрит (ДиБ), једну од највећих бонитетских кућа у свету.

Ова кућа је задржала рејтинг Србије на нивоу ДБ5 што је ознака за земље са високим ризиком пословања. У извештају се наводи да је ситуација са избеглицама до сада била под контролом, јер је већина њих брзо прелазила у Мађарску, али да сада прети озбиљно повећање трошкова. Наиме, Македонија више не зауставља избеглице и пушта их да прођу, док је Мађарска поставила ограду према Србији.

Због тога брзо расте ризик да ће Београд морати да прими велики број избеглица и то на дуже време или чак трајно. Оваква ситуација узрокује повећање економских и политичких ризика у Србији – оценила је бонитетска кућа.

Готово цео трошак смештаја и третмана избеглица у Србији пада на државу која се није опоравила од финансијске кризе и дугује око 24 милијарде евра. Постоје и друге претње по Србију, а једна од њих је и политичка.

 

– Прилив избеглица може изазвати радикализацију у земљи ненавикнутој на мигранте и са много незапослених. Све док влада не пронађе начин да заустави прилив избеглица, све више расте подршка радикалним странкама – навео је ДиБ.

ЕУ је за Србију и Македонију досад определила укупно милион и по евра за мигранте. Од тога је у Србију стигло тек 150.000 евра, а још 240.000 из ИПА фондова отићи ће за помоћ избеглицама. У Влади Србије кажу да 15.000 евра, односно осам евра по особи, Србија сваког дана издваја да би збринула избеглице.

Тим новцем обезбеђује се основни једнодневни смештај. У то не улазе трошкови за додатно ангажовање полиције, лекара, комуналаца, активиста, трошкови превоза…

Премијер Србије Александар Вучић каже да ће Србија вероватно и трајно прихватити одређени број миграната.

– Србија ће прихватити известан број миграната. По томе смо више Европљани од других. Ми не подижемо ограде – написао је Вучић на свом Твитер налогу.

Србији су значајне и донације појединачних земаља и организација, попут УНХЦР, чија је помоћ достигла милион евра. Помажу и Дански савет за избеглице, Руски хуманитарни центар…

– За избеглице у Србији ћемо засад издвојити 400.000 евра. Тим новцем ће се набавити храна, хигијенски производи, покривачи и вреће за спавање – каже амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман.

Расизам у аутобусима

У Суботици су набављени посебни аутобуси за школску децу како се не би возила са избеглицама. Наталија Јаковљевић, председница суботичког Центра грађанских вредности каже да то представља сегрегацију путника по раси.

– Забрињава и расистичка изјава бившег градоначелника Кањиже Лајоша Бале да је добра одлука куповина пет аутобуса за ђаке из те општине, како се они не би превозили заједно са избеглицама из Азије и Африке.

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!