Мигрантска криза прети да се претвори у привредну. Седамсто камиона у колони дугој 10 километара блокирано је на српско-хрватској граници. Поред дневних губитака од 150.000 евра, превозницима прете пенали за неиспоручену робу.
Избегличка криза прети да се претвори у привредну. Камионски радни дан вреди од 150 до 200 евра. У колони дугој 10 километара је макар 700 камиона. То значи да су у просеку дневни губици око 150.000 евра. Али, ту није крај рачуници.
Татјана Ивановић из Удружења „Међународни транспорт“ истиче да осим задржавања, трошак је и потенцијални пенал због кашњења, а може да настане штета на роби која је кварљива.
Ивановићева наводи да су највећи српски спољнотрговински партнери Италија и Немачка, докле роба путује преко Мађарске и Хрватске.
Поједине компаније, чији пут до купаца води преко Батроваца и Бајакова, алтернативу су нашле раније.
Компанија „Штарк“ је саопштила да је због отежаног пролаза теретних возила који се осетио још током прошле недеље, већ испланирала да испоруку робе преусмери на БиХ. Затварање граничног прелаза Батровци није нас затекло неспремне, а надамо се да та ситуација неће потрајати, поручују из те компаније.
Кроз граничне прелазе Хоргош и Батровци дневно пређе роба вредна 21 милион евра.
Хрватска је девета извозна дестинација Србије. Робна размена расте, а у њој и српски извоз у односу на увоз. Последњих пет година у успону је и размена са Мађарском, па је прошле године достигла милијарду евра. Та земља је наш седми трговински партнер. Спуштање рампе на прелазима неће се одразити само на билатералне односе, верује министар привреде.
„Није први пут да Хрватска политичким одлукама утиче на економске односе у региону и мислим да то није добра порука ни региону, ни нама, ни јавности у ЕУ“, сматра министар привреде Жељко Сертић.
Сертић истиче да је теретни саобраћај на тој рути везан и за трговинску размену целог региона са ЕУ, јер регион 60 одсто своје робе извози управо на тржиште ЕУ.
Министар спољних послова Ивица Дачић каже да је покушао да разговара са хрватском колегиницом Весном Пусић, како би затражио објашњење за тај поступак Загреба.
„Какав је то начин, зашто се блокира саобраћај за теретна возила, какве то везе има са избегличком кризом?“, упитао је Дачић.
Дачић поручује да Београд не пристаје на политику да се Србија затвара зидовима, гвозденим завесама, да се прекида саобраћај. „Да ли је Европа способна да управља једном организацијом као што је ЕУ, а ако није, ми ћемо бити принуђени да уведемо контрамере“, истиче Дачић.
Осим што је оваквом одлуком доведен у питање пласман српских производа, у питању је и корист од транзита, јер Србију ових дана обилазе и турски превозници и иду преко Бугарске и Румуније.
РТС