Градња “Јужног тока” тече по плану, каже председник Управног одбора “Гаспрома” Алексеј Милер, дан пошто је Европска комисија одложила разговоре са Русијом o том гасоводу због кримске кризе. До краја марта биће потисан уговор за полагање прве цеви, као и уговор о набавци цеви за други цевовод, истакао Милер.
Руски Гаспром саопштио је да да се наставља са градњом гасовода “”Јужни ток”” који ће довести руски гас до централне и југоисточне Европе заобилазећи Украјину.
Како се наводи у саопштењу, на седници Надзорног одбора предузећа “Јужни ток” транспорт, којој је присуствовао председник Управног одбора “Гаспрома” Алексеј Милер, одобрено је потписивање уговора за полагање прве цеви у подморској деоници гасовода.
“‘Јужни ток’ поуздано напредује. До краја марта 2014. биће потисан уговор за полагање прве цеви, као и уговор о набавци цеви за други цевовод. За мање од две године, новом рутом, заштићеном од ризика, у Европу ће стићи прве количине гаса”, рекао је Милер.
Подморска деоница “Јужног тока” у Црном мору имаће четири цеви, које ће бити на дубини већој од 2.200 метара и биће дуга 930 километара, од Анапе на руској обали до Варне на бугарској обали.
Саопштење Гаспрома објављено је дан након што је Европска комисија одложила разговоре са Русијом о Јужном току због кримске кризе. Тим разговорима требало је да се нађе решење за усклађивање уговора о градњи Јужног тока са европским директивама по питањима власништа и приступа других фирми гасоводу.
Међународни гасовод “Јужни ток”, пројекат који је покренула руска државне компаније “Гаспром”, вредан је више од 16 милијарди евра и довешће руски гас цевима испод Црног мора и копном преко Бугарске, Србије и Мађарске до потрошача у југоисточној и западној Европи.
У “Гаспрому” су прошле седмице агенцији Бета рекли да градња гасовода “Јужни ток” у Србији напредује по плану и да се не очекује никакво кашњење.
Градња деонице “Јужног тока” у Србији званично је почела 24. новембра 2013. и требало би да буде завршена за две године, чиме ће Србија добити други правац снабдевања руским гасом.
Вредност тог дела пројекта је 1,9 милијарди евра, а реализује га предузеће “Јужни ток” Србија, у којем руски “Гаспром” има 51 одсто, а “Србијагас” 49 одсто власништва.
РТС
Nema od tog posla nista. Lazar Krstic je vec uzeo pare za gradnju juznog toka kroz Srbiju. Sta mislite, sta ce uraditi posle izbora?