Судећи према броју тајкуна који последњих година посећују и живе у Београду и Србији, а који се налазе на међународним потерницама, Србија постаје сигурна кућа за тајкуне оптужене за проневере милијарди евра. Случај најбогатијег Хрвата Ивице Тодорића, који је протеклих дана и недеља боравио више пута у Београду, управо подсећа на случајеве бугарских, румунских, палестинских милионера, који су уточиште од власти својих земаља због проневере новца управо нашли у Србији.
За Тодорићем је хрватско тужилаштво расписало Европски налог за хапшење. Он је осумњичен у случају Агрокор, фирме чији је оснивач и власник, а која је сада у рукама повериоца. Процене говоре да Агрокор дугује између пет и шест милијарди евра, али према неким рачуницама тај дуг може бити и знатно већи.
Тријаде у Црној Гори
У Црној Гори је скровиште нашао и малезијски милијардер Веи Сенг Пуа, који је 2014. године хапшен у Америци због организовања илегалног клађења. Када је пуштен из притвора, уточиште је нашао у Црној Гори, где је “краљ коцке” и наводни члан кинеске криминалне организације 14 К Триад, добио држављанство 2013. године.
Претпоставља се да се Тодорић налази у Лондону, али то није потврђено. Оно што је познато, а што јављају српски медији, јесте да је Тодорић последњих неколико недеља више пута боравио у Београду, а последњи пут имао разговор у једној адвокатској канцеларији. Нико не демантује, али ни не потврђује да се Тодорић можда и налази у Београду, у бекству од хрватског правосуђа.
Судећи по досадашњој пракси српских власти, то не би био преседан.
Наиме, последњих година неколико мултимилионера и милијардера, осумњичених за проневеру новца у својим државама, уточиште од Интерполове црвене потернице нашли су у Београду и Србији.
Највећу пажњу изазвао је бугарски тајкун Цветан Василев. За њим трагају власти у Софији због сумње да је са још 17 особа проневерио око 1,3 милијарде евра. Он се већ годинама налази у Србији и према понашању српских власти уопште му не прети изручење Бугарској, која се због њега жалила и европским властима у Бриселу.
Током боравка у Србији Василев је купио Српску фабрику стакла у Параћину, која је у међувремену пропала и проглашен је стечај, због дуга од 47 милиона евра. То, међутим, није спречило српске политичаре, као што је бивши председник Тома Николић, да гаје добре односе са Василевим, који је донатор фондације Томине супруге Драгице Николић.
У Србији је уточиште нашао и румунски бизнисмен Себастија Гица. Он је у априлу ове године ухапшен у Београду, али је већ у мају пуштен на слободу по плаћању јемства. За њим румунске власти трагају због уцена, давања мита, прања новца. Сумња се да је Гица, чије се богатство процењује на око 100 милиона евра, учествовао у корупцијском случају са посетом бившег британског премијера Тонија Блера Румунији 2012. године, када је са 220.000 евра наводно спонзорисао посету, а заузврат добио посланичко место.
Можда најзанимљивији пример богаташа и бегунца од закона, који је уточиште нашао у Србији, јесте случај Мохамеда Дахлана, Палестинца кога траже управо палестинске власти због сумњи у корупцију и проневеру 17 милиона долара. Он је пријатељ председника Александра Вучића, кога је упознао са престолонаследником УАЕ шеиком Мухамедом ел Нахјаном, преко кога је почела изградња пројекта Београд на води.
Убрзо по доласку у Србију, Дахлан је добио српско држављанство, као и вилу на Дедињу коју је изнајмио од Дипоса, а у којој живи са сарадницима. Дахлан је 20 година био утицајни шеф безбедности у Гази, саветник Јасера Арафата, преговарач са Израелом и министар унутрашњих послова Палестине.
Ђетић Шинаватра
Ни у Црној Гори ситуација са одбеглим тајкунима није светлија. Осим што је Мило Ђукановић упознао Дахлана са Вучићем и дао му црногорско држављанство, још неколико одбеглих богаташа из целог света нашло је уточиште у овој малој медитеранској држави. Тако је бивши тајландски премијер Таксин Шинаватра добио држављанство по скраћеном поступку. За њим је због наводне корупције расписана Интерполова потерница од стране власти Тајланда, али то није сметало Шинаватри да уложи новац у Прву банку, већинског власника Аца Ђукановића.
Б. Ђокић – Вести