Друштво

Милион предмета без судија

Због изостанка прописа о оцењивању рада, прекршајни судови скоро пред гашењем. Решење је да се за 600 ”прекршајаца” уместо пробног додели стални мандат

АКО Високи савет судства под хитно не реши статус судија за прекршаје којима трогодишњи мандат истиче 31. децембра, Нову годину дочекаћемо празних судница. А у преко милион предмета колико их има сада – неће имати ко да суди.

Да би се избегла таква ситуација, ”прекршајци” предлажу да ВСС да сталне функције за око 600 судија са ”пробним” статусом, који је такав јер је изостало њихово, законом прописано, вредновање.

– Према Закону о судијама, Високи савет судства био је дужан да утврди критеријуме, мерила и поступак за вредновање рада судија, што није урадио – каже председник Вишег прекршајног суда Зоран Пашалић. – Због тога, није ни могао да буде вреднован рад судија сваке године, као што је требало да буде. Да се ти критеријуми донесу и данас, не би могли да се примене ретроактивно.

ВСС ТВРДИ: РЕШЕЊЕ ИДУЋЕ НЕДЕЉЕ 
КАКО ”Новости” сазнају у ВСС, питање мандата судија за прекршаје требало би да да се реши у најскорије време, а највероватније следеће недеље. – Постоји нацрт правила о критеријумима и мерилима за вредновање рада свих судија које су изабране на трогодишњи мандат – каже извор ”Новости”. – Али ниједан правилник не може да се примењује ретроактвино, већ ступа на снагу даном доношења.

 Пашалић подсећа на то да су прекршајци уложили огроман труд у решавање предмета. Тако су током 2010. године, решили 937.188, наредне 949.186, а за првих шест месеци ове године – 617.862 предмета. У томе им свакако није помогао важећи закон о прекршајима који је пун ”рупа”, а ни нове надлежности – царине, порези и финансије, које су добили 2010. године.

Удружење прекршајних судија подржали су и Друштво судија Србије и Удружење јавних тужилаца и њихових заменика. Сви кажу да у овом тренутку не постоји начин да се судије оцене до 31. децембра, када им по закону истиче мандат. Зато траже од државе да ”не дозволи правни хаос” и да им да сталну функцију.

Председник Друштва судија Србије Драгана Бољевић каже да ово није нов проблем, већ да су независни експерти ”Медела”, који су још средином године били у Србији, указали на то.

– Још су тада упозорили на то да Високи савет судства није донео подзаконска акта за оцењивање рада судија, а самим тим нису одређени ни органи који би то спроводили, као ни сам поступак. Рекли су и да је потребно да се нађе начин да се ове судије изаберу на стални мандат, осим, наравно најекстремнијих случајева. Друштво судија Србије писало је и ВСС и ДВТ у неколико наврата, а и једнима и другима је истекао рок да донесу тај правилник.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!