Београђани су претходних дана имали прилику да виде дуго очекивану фонтану на тргу Славија од невероватних 1,8 милиона евра. Свечаном пуштању у рад присуствовали су градоначелник Синиша Мали, градски менаџер Горан Весић, као и председници већине београдских општина.
Како је истакао Весић, фонтана има грејаче, па ће моћи да ради и зими, те је као таква једина у овом делу Европе. Емитоваће се музичке нумере везане за Београд, а млаз воде и боје биће усклађене са ритмом музике. Весић је додао да ће се у парку, који ће бити изграђен између Краља Милутина и Славије, налазити и тотем, који ће током викенда два сата бити отворен за децу како би покретом руке могла да мењају висину слапова.
За премијеру новог украсног детаља у центру Београда изабрана је нумера Мајкла Џексона. Изградња фонтане почела је у децембру прошле године. Са реконструцијом кружног тока око фонтане кренуће се за мање од месец дана.
Са друге стране, милион евра, колико је оквирно потребно да се изгради и опреми ново дечје онколошко одељење у Нишу, прикупља се уз помоћ хуманих људи, СМС порука и Националног удружења родитеља деце оболеле од рака (НУРДОР). Прва фаза изградње је завршена уз помоћ бројних хуманитарних акција, међу којима је и фудбалски меч „Асови за децу“, а сада се очекују унутрашњи радови и опремање.
– Немамо ми ништа против тога да се престоница улепша. Али живимо у земљи са безброј проблема, тако да мора да постоји редослед приоритета. Фонтана осим што је лепа на око, не доноси много користи, а уложен је огроман новац којим би трајно могао да буде решен, на пример, проблем великог броја деце на југу Србије оболеле од рака. Њима су потребни услови да им борба са болешћу буде макар мало олакшана, а такве услове стварамо само захваљујући хуманости. Да ли су проблеми такве деце, која морају бити на првом месту, проблеми једино родитеља – питају се у удружењу Нурдор.
Они истичу да постоји много проблема са којима се боре болесни малишани и њихове породице, и да држава нема системска решења.
– Власт мора да буде свесна зашто су људи кивни. Док се са једне стране људи боре за голу егзистенцију, са друге стране се расипамо за пројекте који нам нису неопходни. Било би веома лепо када бисмо били толико срећни у овој земљи да имамо два милиона вишка да правимо фонтане – кажу у Нурдору.
Истичу да није реч чак ни о томе да ли фонтана кошта 2.000 или два милиона, када суштина проблема остаје иста.
Није за прање ногу
Поводом негодовања многих због тога што фонтани неће моћи да се приђе, председник Србије Александар Вучић рекао је да разуме у чему је проблем.
– Шта су мислили, да ће моћи да перу ноге у фонтани – рекао је председник. Он истиче да нема шта да каже онима који мрзе цео свет.
– Многи не могу да се помире са тим што сам учествовао у три прејаке, најубедљивије победе у савременој српској историји, па њима све смета – закључио је новоизабрани председник Вучић.
– Не сме од хуманости да зависи ниједно дете, ниједан болестан човек. Не сме родитељ да страхује за посао док је на боловању због болести детета. Не бисмо смели да имамо фонтане од два милиона, док немамо збринуто свако дете – закључују у Нурдору.
Недалеко од фонтане налази се Универзитетска дечја клиника Тиршова, која већ годинама муку мучи са малим капацитетом, влагом, зидовима са којих отпада малтер и бројним другим проблемима. Градоначелник Београда Синиша Мали на оптужбе о високом износу издвојеном за фонтану, истакао је да се у наредним данима очекује почетак реконструкције дечје клинике у Тиршовој, за коју је издвојено чак пет милиона евра.
– Власт мора да брине о сваком детаљу. Постоје пажљиво прорачунати буџети, и будите уверени да су свима нама приоритет деца. Разлог зашто је фонтана завршена много брже од болница јесте само у компликованој документацији која је потребна да би реконструкција почела – објаснио је Мали.
Бука смета Београђанима
Београђани који живе у околини фонтане већ су упутили неколико позива Комуналној полицији због несносне буке коју фонтана производи, међутим, речено им је да они за то нису надлежни. Фонтана ће два пута дневно емитовати музику, у периоду од 9.00 до 11.00 и 20.00 до 22.00, радним данима, док ће викендом радити дуже.
– Сви су очајни због перспективе живота у близини проклетиње коју пуштају званично у погон, а очито нико неће да се позабави терором којем су изложени људи који живе или раде у близини фонтане – рекла је за београдске медије једна Београђанка из тог краја.
А. Вучићевић – Вести
фото: Н.Ђуровић
Ako neka služba nije nadležna za nešto što gradjanin prijavi, dužna je da ga uputi ko jeste nadležan. U normalnim zemljama npr. Evrope, svaka služba koja primi zahtev za koji nije nadležna to čak sama prosledjuje nadležnoj službi, a gradjanina samo obavesti gde je njegov predmet. Ali…
U ovom slučaju gradjani treba da se obrate novoosnovanoj ekološkoj inspekciju opštine Vračar (ili Savski venac, ne znam gde pripada Slavija) i da prijave zagadjenje bukom. Ako su ukinuli ovu inspekciju, što je sasvim moguće da su učinili u nekom od svojih napada ludila protiv „žutih“, onda je nadležna komunalna inspekcija. Ne treba prihvatati odbijanje, nego insistirati, inače će vas i oni otkačiti po kratkom postupku. Oni jesu nadležni. Ako se izgovaraju nekim ograničenim vremenom, recite im da po zakonu dozvoljeni vremenski interval važi samo za buku zbog radova, a bučna muzika nije dozvoljena uopšte nikad. Valjda su i kafiće podveli pod radove, pa su ih tolerisali, ali ovo nije ni kafić, već zaista potpuno nepotrebno akustičko opterećenje. Kao da čovek ne može sam da pusti muziku kod svoje kuće ili sa nekog mobilnog uredjaja preko slušalica.
Kad su rušili noću u Savamali, na pozive gradjana i policija se proglasila nenadležnom. Da je neko rušio njihovo jurnuli bi kao stršljenovi. Jebi ga šta da radimo, kad ima budala koji im veruje i glasa za njih.