Здравство у Србији је у великом проблему, систем је у корупцији и хаосу, сви су у неком „дилу“, рекао је у „Кажипрсту“ Душан Милисављевић председник одбора за здравље.
Председник Одбора за здравље у Скупштини Србије рекао је да нема инсулина као ни других лекова и да је то велики проблем.
„Ово је још једна афера републичке Владе, имате неспособну администрацију у Републичком Фонду, неспособну администрацију у Батуту, сада смо дошли до тога да нема лекова, није ваљда Демократска странка крива што сад нема лекова. Ако нема инсулина, не треба ни да кажем шта може да се деси“, наводи Милисављевић.
Он је рекао да је ситуације мало чудно и да је републичка влада покушала и аферу клостридија да заташка.
„Два суграђанина су изгубила живот, а онда кад крене да се обмотава клупко, види се да тај проблем постоји и у Ужицу, Лесковцу, Нишу. 51 случај у Нишу је регистрован од почетка ове године. Систем је заказао. Пацијент који је преминуо рекао је да није имао коме да се јави, њему неко није пружио помоћ. Упозоравано је да може доћи до епидемије, неки су се добро припремили, неки нису. Лек који је главни, њега нема довољно у Србији, то је страшно, а ко је одговоран за то?“, каже Милисављевић.
Он наводи да под хитно нешто мора да се уради, оваква ситуација мора да буде приоритет и да министарство не може да буде слепо, а да држава ћути.
„Срце за Тијану је тако сјајна акција, људи су показали да су разочарани у Владу, њени родитељи су морали да просе да спасу живот свог детета и да је показују по штандовима да би добили паре. Свестан сам да је лако пристати на овакве акције, а теже је кренути у реализацију“, каже он.
Милисављевић је рекао да је неопходно склопити уговоре као што постоје са Италијом или Бечом где ће се људи слати на трансплатације.
„Хитно су потребне јавне набавке, тако би се лекови обезбедили за недељу дана. Живот пацијента мора да буде највазнији свима. Да у здравству нема ентузијаста и оних који воле свој посао, ко зна шта би било“.
Душан Милисављевић објашњава и колико је неправилности када је реч операционим салама.
„Услови лечења пацијената су лоши, нема се чиме ни стерилисати. Овде имате докторе-манекене који ће вам увек дате неки лек. Исто тако, излази се у зеленој униформи напоље по доручак, инструменти се стерилишу ван клинике па се носе преко пола града. Треба много више бриге и хигијене. У случају пацијената који су умрли није урађена обдукција. Кажу, наводно, да родбнна није хтела, а једино судија може то да каже“, прича Милисављевић.
Он је навео да су донације из ЕУ за здравство биле огромне и да је од ресорне министарке Славице Ђукић Дејановић тражио те податке.
„Доставила ми је те информације, видео сам, то су велике паре, део је у новцу, а део у апаратима, преко милијарду евра је дато од 2002. године до данас. ДС није имала никакву одговорност од 2000. када је реч о здравству. Имали смо таквог коалиционог партнера, који здрављем „владају“ као енглеска краљица“, рекао је Милисављевић.
„90% запослених у здравству ради добро свој посао, 10% прави фаму да је цео ситем корумпиран, много њих људе виде као 50 иили 100 евра, користе болнице само да дају своје визит-карте за своје приватне послове“, навео је председник Одбора за здравље у Скупштини.
Б92