Бивши шеф КОС-а Александар Димитријевић саопштио је низ података који сведоче о плановима Слободана Милошевића да употреби војску против Црне Горе. Димитријевић је у интервјју подгоричкој “Побједи” говорио о намери Слободана Милошевића да ухапси Мила Ђукановића и плановима посебне групе “Кобре” упућене 1999. године у Црну Гору са намером да изазове “крвопролиће”.
Пензионисани генерал је казао да је југословенски председник тражио хапшење Ђукановића након његовог разлаза са Милошевићем и Момиром Булатовићем 1997. године а да је разлог била “трговина цигаретама”.
Димитријевић је саопштио да је одбио тај задатак уз образложење саопстено Милошевићу, да у Црној Гори “највећи дио новца од трговине цигаретама иде у буџет , за разлику од Србије гђе све иде у приватне џепове”.
Бивши начелник КОС-а сведочи и како је 1999. године у Црну Гору упућена група позната као “Кобре”,а која је требало да изазове хаос у земљи.
“Крајем априла 1999. године упућене су “Кобре” са прецизним задатаком –која личност, институција…Дакле, неколико задатака које одабрана екипа иде да одради ‘по сваку цијену’, казао је бивши шеф КОС-а одбијајући да саопшти ко је био на тим списковима уз образлозење “да још није вријеме да се све каже”.
Димитријевић даље прича да су Кобре почеле да делују у Црној Гори да би се “то претворило у крвопролиће”.
Објаснио је да је Београд одлучио да врати “екипу”, јер су скупштинском декларацијом о миру , у време бомбардовања, “спуштене тензије”.
Убрзо након повлачења “Кобри” у Црној Гори је формиран Седми батаљон, војне јединице за специјалне намене у миру И рату, а који је требао бити “пандам” црногорској полицији.
Бивши шеф КОС-а сведочи да је пензионисан уочи бомбардовања 1999. године због неслагања са Милошевићем око начина решавања питања Косова. У службу је каже поново враћен 2005. године као помоћник министра одбране за питања безбједности и то на захтев Црне Горе чије руководство је страховало да би војска “поново могла бити злоупотребљења” уочи најављеног референдума о независности.
Пензионисани генерал сматра да су тензије у односима Црне Горе и Србије “константа” и одговорност за то углавном приписао властима у Србији.
“Сада у Србији имамо нову власт. Надам се да ће она извући неке поуке из ранијег периода И да ће наши односи кренути узлазном путањом”, закључио је Димитријевић.
Срна