Црна Гора

Милу и нацисти добри ако то каже ЕУ

Црна Гора није подржала резолуцију против глорификације нацизма и расизма коју је у Уједињеним нацијама предложила Руска Федерација. На другој страни, Србија се у гласању придружила већини од 115 земаља чланица Трећег комитета Генералне скупштине УН где је прошле недеље поменута резолуција и усвојена, иако су земље ЕУ биле уздржане, а САД, Украјина и Канада гласале против.

Како каже Брисел: Мило Ђукановић

Како је објашњено у црногорском Министарству спољних послова и европских интеграција, Подгорица се на овакав потез одлучила јер је као земља кандидат за чланство у ЕУ следила позицију Уније. И Србија је као и Црна Гора кандидат за чланство у ЕУ, али и овог пута, као и у случају одбијања да уведе санкције Русији, Београд је следио своју политику.

Бране Хитлеровог сарадника?

Глас Америке тврди да је Москва Резолуцију користила за домаћу пропаганду и да се у њој приказају две украјинске групе Десни сектор и Украјинску националну скупштину – Украјинску националну самоодбрану (УНА-УНСО) као неонацистичке. Ако се зна историја Десног сектора и његовог лидера Дмитрија Јароша, руске тврдње нису спорне. Овај унијат је од 1994. Тризуб – Стјепан Бандера, полувојне организације, основане на темељима мржње према Русима коју је кроз бројне злочине неговао сарадник нацистичке Немачке у Другом светском рату, злогласни Бандера.
Документ који по својој садржини не би требало да буде споран ниједној демократској земљи постао је проблематичан због свог предлагача – Русије.

Постоји ли граница земље кандидата у праћењу спољнополитичког курса ЕУ, питање је које стално опседа проевропски режим у Београду, било да га сами себи постављају или то чини део домаће јавности и медија који истрајавају на тези да ЕУ нема алтерантиву.

Према мишљењу потпредседника скупштинског Одбора за европске интеграције Ласла Варге, не постоји граница, већ само вагање између националних и државних интереса, односно билатералних односа с одређеном државом с једне стране и одлучности да се постане чланица ЕУ на другој страни.

– Уколико је овај други интерес јачи, утолико ће превагу однети наша потреба и жеља да подржимо ставове које заступа ЕУ, што се одражава и на брзину наших еворпских интеграција – додаје Варга.

Ваља подсетити да је уподобљавање спољне политике земље кандидата а политиком Брисела део преговарачког поглавља 31, али и ту се праве изузеци већ према значају земље и процене колико је склона да издржи притиску. Уосталом, да Брисел не води јединствену спољну политику види се и по томе што пет држава чланица није признало независно Косово.

Обе стране, и она која је за безалтернтивну Европу и она која би да се гледа у Москву, сматрају да српска влада неће моћи још дуго да балансира и да ће морати да изабере страну, баш као што је то урадио Ђукановић, препуштајући прошлости црногорску досетку “нас и Руса 300 милиона”.

 

Ј. Арсеновић – Вести

фото: Срна

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!