МИНХЕНСКА конференција о безбедности“ – чији редовни форум ће се одржати од 17. до 19. фебруара – објавила је пре неки дан свој извештај о „глобалним претњама блиској будућности“.
Међу њих је сврстала: повлачење Запада на Блиском Истоку, успех алтернативних медија, политику Владимира Путина и непредвидљивост Доналда Трампа.
Оценила је да те различите по свом карактеру тенденције спаја једно – криза глобализације.
Ако се свет мења непредвидљиво, шта да се ради?
Прво треба схватити саму суштину промена.
Аутори извештаја да догађаје у свету усмерава иста тенденција – одступање од либералног статус квоа.
Према њима, главни грехови актуелног процеса су: избор Трампа за председника САД, Brexit, колапс поверења према традиционалним медијима. Свет је пред – постпоретком.
У свету постпоретка утицај задобија постистина , а Запад престаје да буде оно што је досад био и претвара се у ослабљени „Постзапад“.
Либералне демократије губе иницијативу, па постаје могућ сценарио при којем ће се решење регионалних проблема наћи у власти средњих држава, чак и на Блиском Истоку.
Аутори катастрофалним сматрају сценарио конфликта између Пекинга и Вашингтона.
Ерозија стабилности прети Западу не само извана, него и изнутра. Томе у немалој мери доприноси пораст десног антиглобализма на самом Западу.
„Популисти (десни антиглобалист) уче једни од других и одржавају међу собом тесне контакте, формирајући интернационалу националиста“ – тврди се у извештају.
Помоћ непријатељима постојећег светског поретка – његовој унутрашњој опозицији – пружају друге државе међу којима је Русија.
„Криза поверења у медије представља претњу либералној демократији», – наглашава се у документу.
У документу нема критике на рачун екс-председника САД Барака Обаме, али је чињеница да се већина изазова за Запад формирала за његове владавине.
Зато је амерички естаблишмент критиковао Обамину неодлучност.
А аутори извештаја сасвим отворено позивају Запад да буде „бруталнији“ него досад.
Пише: Игор ГАШКОВ
Факти