Садашња минимална цена рада у Србији од 121 динар на сат без доприноса најнижа је законом гарантована минимална цена рада на свету.
У томе се такмичимо са Бугарима, који су јануара ове године имали гарантовану минималну зараду на сат од 1,04 евра. Мало испред нас су Румуни (1,14 евра), Бразилци (1,15 евра), Литванци (1,76 евра), Летонци (1,93 евра), Чеси (1,95 евра).
На челу листе су Аустралијанци (11,88 евра), а са њима се такмиче Луксембуржани (11,1 евра). Од земаља на које се угледамо, Немачка тренутно нема законом гарантовану минималну цену рада, али је закон о томе управо у процедури уз, и тамо, мучног коалиционог усаглашавања јер се сматра да се држава тиме недопустиво меша у ствари тржишта и материју која је ствар договора послодаваца и синдиката, преноси Данас.
Већ је договорено да та зарада на сат за 2015. годину износи 8,5 евра бруто. Минимална цена рада постоји у САД, а недавно је председник Барак Обама искористио своја председничка овлашћења и подигао њену вредност на 10,1 долара на сат. Занимљиво је да у скандинавским земљама (Шведска, Данска, Финска) законом гарантована минимална зарада не постоји.
Наши послодавци тврде да ни овако ниску минималну зараду по сату не могу да издрже, или бар често не могу да издрже. Покушај да се њен износ подигне на 130 динара за ову годину није прихватило ни Министарство финансија у име Републике Србије као највећег послодавца у земљи.
Ипак, послодавци су објавили да су у преговорима око измена Закона о раду ставови око начина формирања минималне плате приближени и да ће о њима следеће недеље бити обавештена јавност.
Представници Конфедерације европских синдиката раније су упозорили да је 20 одсто запослених у Европи сиромашно, што је нов феномен, да су плате пале у 18 држава ЕУ , понегде и до 23 одсто, док је порез на добит у ЕУ смањен за 8,4 одсто.
Извор: БИЗЛифе/Данас
ovu sumu je čak i bezobrazno nazivati minimalcem!!! Sa tom sumom novca nije moguće preživeti!! Ovo je ubijanje nacije! Trenutno u Srbiji ne postoje ni elementarna ljudska prava. Kad ne postoje takva, elementarna ljudska prava, to znači da nema ni slobode. Čim nema slobode mi smo robovi. Ali, kako nije klasičan robovlasnički sistem, građani Srbije su u goroj poziciji od roblja!! Najtačnija definicija trenutnog stanja u Srbiji jeste, Srbija je postala najzloglasniji logor većini građana Srbije!!!!! Građani Srbije nisu roblje, nego logoraši kojim upravljaju vučić i nikolić
Tesla, oprosti ako možeš!