Економија

Минимална зарада и даље испод минималне потрошачке корпе

Но­ва ми­ни­мал­на це­на ра­да за за­по­сле­не од 1. ја­ну­а­ра из­но­си 143 ди­на­ра и ве­ћа за око 13 ди­на­ра у од­но­су на прет­ход­ну 2017. го­ди­ну. Ми­ни­мал­ну за­ра­ду у Ср­би­ји до­би­ја око 350.000 рад­ни­ка и они ће у 2018. го­ди­ни при­ма­ти за око 2.202 ди­на­ра ви­ше не­го ла­не, од­но­сно ме­сеч­но 24.882 ди­на­ра.

Чи­ње­ни­ца је, с дру­ге стра­не, да по­ве­ћа­ње ми­ни­мал­не це­не ра­да за око 10 од­сто ни бли­зу не мо­же да по­кри­је ни тро­шко­ве ми­ни­мал­не по­тро­шач­ке кор­пе ко­ја је кра­јем ок­то­бра про­шле го­ди­не из­но­си­ла 36.369,35, а ка­мо­ли про­сеч­не од 69.943,28 ди­на­ра.

Исто­вре­ме­но је, из­ме­на­ма За­ко­на о по­ре­зу на до­хо­дак гра­ђа­на до­шло и до по­ве­ћа­ња нео­по­ре­зи­вог де­ла за­ра­да са 11.700 на 15.000 ди­на­ра. Исти за­кон пред­ви­ђа да по­чет­ни­ци у би­зни­су од но­ве го­ди­не мо­гу да оства­ре пра­во на осло­ба­ђа­ње од пла­ћа­ња по­ре­за на основ­ну за­ра­ду и то се од­но­си на за­ра­ду пред­у­зет­ни­ка и нај­ви­ше де­вет но­во­за­по­сле­них у ње­го­вој фир­ми.

Но­ви­на је и да је до 2019. го­ди­не про­ду­жен рок за већ по­сто­је­ће олак­ши­це при­ли­ком за­по­шља­ва­ње ко­је омо­гу­ћа­ва­ју га­зда­ма пра­во на по­вра­ћај од 65 до 75 од­сто пла­ће­ног по­ре­за на за­ра­ду у за­ви­сно­сти од бро­ја но­во­за­по­сле­них.

Иако ће се ове ме­ре од­ра­зи­ти на сма­ње­ње при­ли­ва па­ра у бу­џет ре­пу­бли­ке за 7,5 ми­ли­јар­ди ди­на­ра и ло­кал­них са­мо­у­пра­ва за 4,9 ми­ли­јар­ди, циљ је да се на овај на­чин сма­њи рад на цр­но. По­сло­дав­ци твр­де да ће се ове ме­ре си­гур­но од­ра­зи­ти на сма­ње­ње си­ве еко­но­ми­је, од­но­сно при­ја­вљи­ва­ње рад­ни­ка и пла­ћа­ње до­при­но­са за ПИО, јер ће им оп­те­ре­ће­ње на за­ра­де са­да би­ти не­у­по­ре­ди­во ма­ње.

Не­бој­ша Ата­нац­ко­вић, члан Со­ци­јал­но-еко­ном­ског са­ве­та, ка­же да је др­жа­ва ис­пу­ни­ла обе­ћа­ње, с јед­не стра­не по­ве­ћа­ла је оп­те­ре­ће­ње га­зда­ма кроз ве­ћу ми­ни­мал­ну це­ну ра­да, али је с дру­ге по­ве­ћа­ла и нео­по­ре­зи­ви део за­ра­де што по­сло­дав­ци­ма мно­го зна­чи.

– Ве­ру­јем да ће ве­ћи­на оних ко­ји су до са­да но­вац од га­зде до­би­ја­ли на ру­ке би­ти при­ја­вље­ни, што ће по­ве­ћа­ти број за­по­сле­них, али и при­лив па­ра у ка­су ПИО фон­да по осно­ву до­при­но­са. Раз­ли­ка ко­ја са­да оста­је по­сло­дав­ци­ма од око 3.300 ди­на­ра из­ме­ђу 11.700 и 15.000 ди­на­ра, мо­же да бу­де ис­ко­ри­шће­на за по­ве­ћа­ње пла­та , али и за но­ва ула­га­ња – ка­же Ата­нац­ко­вић.

Чи­ње­ни­ца је, ме­ђу­тим, да ће по­сло­дав­ци због овог по­ве­ћа­ња нео­по­ре­зи­вог де­ла за­ра­да сво­јим рад­ни­ци­ма мо­ра­ти да из­да­ју но­ве уго­во­ре о ра­ду или анек­се ста­рих. С тим што у тим па­пи­ри­ма за­ра­да за­по­сле­ног уоп­ште не мо­ра да бу­де оно­ли­ка ко­ли­ко је др­жа­ва мак­си­мал­но од­ре­ди­ла. На­про­тив. То је за­то што су по­је­ди­ни уго­во­ри о ра­ду за­кљу­че­ни на бру­то, а не­ки на не­то пла­ту.

Они­ма ко­ји има­ју уго­во­ре­ну не­то за­ра­ду, ово по­ве­ћа­ње не­ће мно­го зна­чи­ти, док ће не­што ви­ше па­ра до­би­ти они ко­ји има­ју уго­вор на бру­то пла­ту.

Раз­ли­ка од 3.300 ди­на­ра, мо­же се се ви­де­ти и на при­ме­ру бру­то за­ра­де од 50.000 ди­на­ра с по­ре­зом. Од овог ја­ну­а­ра од тог из­но­са од­у­зи­ма се 15.000 ди­на­ра ко­ли­ки је нео­по­ре­зи­ви део за­ра­де, па је осно­ви­ца за об­ра­чун 35.000 ди­на­ра. Ка­да се на ту осно­ви­цу ра­чу­на по­рез на за­ра­ду од 10 од­сто, од­но­сно од­би­је 3.500 ди­на­ра, до­би­је се 31.500 ди­на­ра, што је не­то за­ра­да рад­ни­ка.

Аутор: Ј. Пе­тро­вић Сто­ја­но­вић, Политика

Фото Д. Јевремовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Да ли то беше онај Небој­ша Ата­нац­ко­вић због кога су направљене “смрдљиве зграде” у Београду и “смрдљиво позориште” у Врању?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!