Светска трговинска организација од наше земље не захтева да дозволи трговину ГМ храном, како то тврде поједини српски политичари, чиме обмањују јавност.
Све гласније приче у јавности да без дозволе увоза ГМО производа за Србију нема чланства у Светској трговинској организацији (СТО) нису истините.
Наиме, на сајту СТО пише да они немају „однос према ГМО и да се тиме нису бавили“. Они наводе да њихове чланице не могу примењивати забране увоза или извоза било ког производа, али да земље имају право доношења заштитне клаузуле којом могу привремено ограничити и забранити коришћење и продају генетски модификованих производа на својој територији. Аустрија, Француска, Грчка, Мађарска, Немачка и Луксембург су земље чланице ЕУ које су ставиле рампу за ГМО управо помоћу те клаузуле.
– Ако се утврди да су политичари лагали да је неопходно да дозволимо трговину ГМ храном, могу бити тужени за обмањивање јавности путем медија – изјавио један од еколога добро упућен у проблематику ГМО.
Војислав Станковић из Привредне коморе Србије истиче да постоји излаз.
– Од нас се тражи да либерализујемо увоз ГМО производа, с тим да на тим производима буде јасно исписано да су од ГМ сировина. Ми начелно можемо да укинемо забрану увоза за ГМО и онда да тражимо да у тим производима садржај ГМО порекла не буде већи од 0,9 одсто, што је праг који дозвољавају неке земље ЕУ – каже Станковић и додаје да би на тај начин Србија могла постати члан СТО.
Иван Карић из Зелених Србије недавно је изјавио да је „подметачина“ да ЕУ од нас тражи производњу и увоз ГМО.
– Постоје поједине земље ЕУ у којима је немогуће увести ГМО културе и производе. ЕУ није увела мораторијум на ГМО, већ је процедуру издавања дозвола успорила. Била је тако спора и „предострожна“ да је СТО имала примедбу да се намерно развлачи с применом генетичког инжењеринга – рекао је Карић.
На предлог „Зелених Србије“ у Скупштини Србије за данас је заказано „јавно слушање“ о ГМО. Посланицима ће на питања за и против ГМО хране одговарати домаћи и страни научници.
Вестинет, Србија данас