Министарка пољопривреде Снежана Бошковић Богосављевић оплела је по пољопривредницима и поручила им да, уместо да траже веће субвенције, треба више да раде! Овакву поруку сељаци су огорчено окарактерисали као срамотну.
Наиме, образлажући одлуку Министарства пољопривреде и Владе Србије да ове године смање субвенције пољопривреди за чак три пута, са 12.000 на 4.000 динара по хектару, ресорна министарка је оценила да у томе не види никакав проблем (?!).
– Нису проблем средства, проблем је у томе да наши пољопривредници треба да хоће да раде! Ми морамо да им кажемо да треба више да раде – рекла је Снежана Бошковић Богосављевић и тиме изазвала гнев домаћих пољопривредника, који и уз мукотрпни рад једва састављају крај с крајем.
Један од њих је и Тибор Тури из Бачких Винограда, који на укупно 70 хектара узгаја воће и млади кромпир.
– Ја више да радим, верујте ми, не могу! Радим и дању и ноћу и зато ми је веома криво када чујем овако нешто. Ми ем хоћемо да радимо, ем радимо нон-стоп, а не видимо никакав ефекат од стране државе, још нас криве. Заиста сам разочаран и огорчен – каже Тури.
Како додаје, двојицу синова је целог живота саветовао да остану на селу, да не јуре у град, али више ни сам не види перспективу у пољопривреди.
– И трговци нам плаћају све на одложено, а држава нам не помаже и зато више не знам ни да ли ми вреди уопште да улажем у производњу, кад ми се не исплати. Не знам имамо ли више будућност – тужно закључује Тури.
И Мирослав Киш, председник Удружења пољопривредника Србије, сматра да је срамота што министарка Снежана Бошковић Богосављевић криви пољопривреднике за лоше стање у тој области.
– Врло неодговорна изјава министарке, срамота је да сваљује кривицу на нас. Притом, још чекамо да добијемо субвенције за прошлу годину. Потпуно је срамотно и бесмислено да тако прича – поручује Киш.
Буџет никад мањи
Миладин Шеварлић, саветник за агропривреду у Економском институту у Београду, напомиње да аграрни буџет никада није био на овако ниским гранама. – Аграрни буџет је установљен још 1996. године и никада, осим 1993. због хиперинфлације и 1999. због бомбардовања, није био мањи од пет одсто државног буџета. У неким годинама је чак износио и 10 одсто – подсећа Шеварлић. Како додаје, неприхватљива је и тврдња да се пољопривреда може развијати без субвенција дизел горива и подсећа да су и у време Милошевића пољопривредници добијали зелене бонове за гориво са којима су могли да точе бесплатно гориво.
ало.рс
Фото: Небојша Раус
GLUPOSTI NIKAD KRAJA.
komunisti su selo i upropastili ona je jedna od njih
Za vreme komunista imao si sigurno vise povoljnih kredita nego za vreme bilo koje dosovske vlasti i ovih sada izroda, a bogme i pre rata za vreme kralja . Svuda po selima se prica kako su oni koji su uzimali sredstva za zeleni plan posle to vracali u visini jedne kutije sibice. Imali ste zadruge koje ste sami unistili lopovlukom i neradom. Ima jos dosta, ali je i ovo dovoljno. Samo kukate na komuniste a oni ne vladaju vec vise od 30 godina. A vidim sve nam je bolje i bolje.
Dal ce vise izbori da ne gledamo ove nazadnjake koji su upropastili poljoprivredu skroz
Pa to im je cilj,da sjebu srpsku poljoprivredu i srpskog seljaka,pa da posle uvoze GMO iz Evrope i Amerike.Pocrkali da Bog da.
Ako se ovi opet dokopaju vlasti, biće opet aktuelna Čorbina pesma: “Danas nema mleka, danas nema hleba, zato jedi govna, možda tako treba! “