У Министарству културе и информисања разматра се могућност да Нацрт закона о јавним медијским сервисима, који је недавно објављен на веб-сајту тог министарства, буде повучен и дорађен.
Како је Тањугу речено у Министарству културе и информисања, одлуком министра Братислава Петковића јуче је формирана радна група која ће наставити рад на том закону.
Нацрт закона о јавним сервисима, како објашњавају у том министарству, није повучен, будући да се још увек налази на веб-сајту министарства, али је могуће да ће се то догодити наредних дана.
Независно удружење новинара и Центар за унапређење правних студија данас су поздравили повлачење закона из јавне расправе, међутим у министарству кажу да су та два удружења вероватно из чињенице да је формирана радна група закључила да је нацрт закона већ повучен.
НУНС о ЦУПС у саопштењу, наиме, оцењују да је објављени Нацрт закона о јавним медијским сервисима противан Уставу Србије и највишим стандардима који се односе на статус и делатност јавног сервиса.
Нацрт закона о јавним медијским сервисима један је од два кровна медијска акта који су овога месеца пуштени у јавну расправу, а предвиђа да се јавни сервиси финансирају из буџета Србије, обављањем основне делатности пружања услуга јавног медијског сервиса, обављањем комерцијалне делатности и из одговарајућих фондова међународних организација.
Средства из буџета се јавним сервисима додељују тројако, на основу годишњих уговора, у месечним ратама, али и за наменске програмске садржаје, као и за финансирање преноса и емитовања програма.
Према објављеном нацрту закону, јавни сервиси ће бити обавезни да имају одвојено рачуноводство за делатност пружања услуга јавног сервиса и комерцијалне делатности.
У случају трајне неспособности плаћања или презадужености установе јавног медијског сервиса за њене обавезе солидарно одговара држава.
Обезбеђење средстава из буџета Србије не сме, међутим, како се наводи у закону, утицати на независност установе јавног медијског сервиса.
Влада Србије и Влада Војводине биће, како се наводи у нацрту, обавезне да споразумно обезбеде средства за обнову објеката Радио телевизије Војводине разрушених у бомбардовању 1999. године или обезбеде други одговарајући објекат.
У завршним одредбама закона се предлаже да он буде усвојен по хитном поступку, а када је реч о средствима за његово спровођење, аутори закона констатују да у овом тренутку није могуће проценити износ средстава која ће из буџета бити издвојена за потребе јавних сервиса.
Танјуг