Поново драма у селу Ракита где је изградња мини-хидроелектране настављена и поред судских пресуда и налога Министарства за заштиту животне средине за обуставу радова.
Мештани телима бране Ракитску реку, а Зелена странка, Удружење за заштиту и очување вода Лужничког краја и Савез месних заједница Старе планине поручују ресорном министру Горану Тривану да ће, ако не спречи те незаконите радове, бити „саучесник у злочину против природе“ и да ће га „извести пред суд“.
Еколошка инспекција је у априлу забранила све радове и наложила инвеститору да из корита реке извади цеви дуге 300 и 350 метара, али је уместо тога ових дана он наставио изградњу. Миле Николов заменик председника Месне заједнице Ракита, каже за „Вести“ да су село обишли чланови међународне организације Ривервоч (Риверњатцх) која се бори да заустави изградњу планираних 2.700 мини-хидроелектрана од Словеније до Грчке.
Напето у селу
– Још 4. априла Републичка инспекције за заштиту животне средине донела је решење о одбијању жалбе предузећа Мала хидроелектрана Звонце Д.О.О. Београд на одлуку од 4. јануара према којој је дужно да извади цеви из корита великих вода у дужини од 300 и 350 метара. Међутим, инвеститор Горан Белић не само да није испоштовао ту одлуку, него је и наставио да гради МХЕ у Ракити – објаснио је Николов.
Наш саговорник је ситуацију у Ракити је оценио као напету.
– Они настављају, не поштују одлуку другостепеног суда. Радници су почели да постављају цеви, али је шездесетак мештана и активиста зауставило радове. Плашимо се да би могло доћи до физичких обрачуна између мештана и припадника обезбеђења – описао је Николов ситуацију у овом месту.
Инвеститор се, према његовим речима, очито оглушује о меру забране радова, па је цевовод стигао до три воденице на Ракитској реци.
– План му је да цеви иду кроз воденице, а ми смо оградили тај део жицом и изашли тамо да зауставимо радове – прича Николов.
Зелени Србије, еко-удружења и мештани траже хитан инспекцијски надзор у Ракити, а Горан Чабради, председник Зелене странке и посланик у Скупштини Србије, каже да министар Горан Триван треба да се извини грађанима и поднесе оставку уколико не може да обезбеди поштовање решења Министарства којим управља.
– Животна средина се не штити у луксузним, климатизованим кабинетима. Министар је дужан да оде у Ракиту и примора инвеститора на прекид радова и враћање корита реке у првобитно стање, како му је наложено извршним решењима. Ако то не уради и Министарство не изврши сопствено решење, бићемо принуђени да природу Србије заштитимо подношењем кривичне пријаве против министра – поручио је Чабради.
Кривичну пријаву против инвеститора Мала хидроелектрана Звонце Д.О.О. је поднео Регулаторни институт за обновљиве изворе енергије и заштиту животне средине због наставка изградње МХЕ у Ракити. Она је поднета Основном тужилаштву у Пироту, а од надлежног тужилаштва, захтевају хитну реакцију како би се утврдила одговорност за кршење обавезујућих налога инспекцијских органа.
Борба „прса у прса“
У Ракити воде борбу „прса у прса“ против МХЕ, а у Јошаничкој Бањи грађани су изашли на улицу да би подржали њихову изградњу. Та Бања је и једино место у Србији у којем су изграђене скоро све планиране МХЕ, а радник једне од њих Горан Јемуовић из Баљевца не крије чуђење што су неке организације, као Ривервоч, против МХЕ у Србији и на Балкану, а не и у Аустрији где их је 4.000.
Са 17 мини-хидроелектрана предњачи општина Рашка у којој ће се градити још сличних објеката, док је на Старој Планини у плану чак 50. Планирано је 856 МХЕ, на основу процене Института „Јарослав Черни“ из 1987. године. Овај шокантан податак изнео је Зоран Којадиновић из параћинске Групе грађана Одбранимо Грзу који за „Вести“ открива да ће се укупно 500 градити, док 456 није исплативо.
– Данас има пуно нових и савременијих начина за производњу електричне енергије да би се држали прастарих планова – указује он за „Вести“.
У осврту на дешавања у Ракити, Којадиновић је казао да борба поларизује људе и заложио се не за герилску, већ за борбу кроз институције, чији се успех показао на примеру Параћина где су окупљени у ГГ Одбранимо Грзу успели да зауставе изградњу четири МХЕ.
– Покренули смо петицију, натерали одборнике у Скупштини Параћина да нас подрже и успели да се уз општинско урбанистичко одељење и инвеститора, наметнемо као трећа страна у тој причи – објашњава Којадиновић за „Вести“ делотворну формулу за спречавање изградње МХЕ.
Траже помоћ председника
На градилишту у Ракити је било више инцидената, чак и експлозија, а Миле Николов каже да су мештани за помоћ молили председника Србије Александра Вучића. Инвеститор Горан Белић, коме је забрањен рад јер није испоштовао услове Завода за заштиту природе, тврди да Министарство заштите животне средине није надлежно за решења о забрани радова и да ће се жалити Управном суду. Казао је и да има грађевинску дозволу, на коју је и Министарство дало сагласност, а накнадне одлуке инспекције оценио као популизам и злонамерно тумачење.
– Реакција надлежних органа је неопходна како би се спречила ескалација сукоба, угрожавање животне средине и безбедности грађана, због чега свако одлагање или нечињење органа јавних власти истовремено показује неспособност да успоставе поштовање законитости на територији Републике Србије – наведено је у саопштењу Регулаторни институт за обновљиве изворе енергије и заштиту животне средине.
Одлична зарада
Јавна је тајна да се инвеститори грабе за дозволе, јер им се уложени новац брзо врати. Притом имају добар профит, будући да им државни електродистрибутер плаћа 12 евроценти по киловату, док је цена киловат сата скоро дупло нижа, 6,3 евроцента. Разлику, наравно, плаћају грађани путем рачуна.
„Мењамо прописе“
– Питање зашто у Ракити није заустављена градња МХЕ, упркос одлуци Министарства заштите животне средине, није питање за ово министарство, већ за друге државне органе – казао је министар Горан Триван.
Он је указао да су неопходне измене закона који ће забранити грађење МХЕ у заштићеним срединама.
– Министарство спрема измене Закона о заштити природе, а предлажемо забрану изградње у заштићеним добрима. Идеја је да они који су у складу с прописима ту већ изградили МХЕ наставе да раде, ако су градњу обавили на технички исправан начин, а ако нису, да то исправе. Они који тек желе да граде могу то и даље у незаштићеним подручјима – најавио је Триван.
Бања живи од електрана
Горан Јемуовић каже да је од 17 МХЕ на територији Рашке, 14 у Јошаничкој Бањи, у њима ради 50 радника, а од изградње индиректно живи још око 150 породица.
– Цела Бања била је ангажована на изградњи. Издаван је смештај за раднике са стране, ресторанима и продавницама је порастао промет, а тако је и данас – рекао је и нагласио да је годишњи прилив од МХЕ за општински буџет око 10 милиона динара.
Чабради: Триван без резултата
Лидер Зелене странке Горан Чабради прича да је својевремено од Александра Вучића тражио да се у Влади Србији нађе ресор заштите животне средине и да је, иако је део опозиције, у парламенту гласао је за кабинет Ане Брнабић.
– Ми смо Горана Тривана подржавали као министра, али резултата нема и зато нема ни нашу подршку. То није наше политичарење, већ борба за заштиту животне средине – појашњава Чабради за „Вести“.
Д. Декић, Вестионлајн
Србија је дефинитивно постала квази држава у којој су власт преузели НАЈБАХАТИЈИ РАЗБОЈНИЦИ, Ова и оваква власт је изгубила било какве споне са србским народом којем би требало да служи. Овим БАНДИТИМА Србија и србски народ служе само за КРАЈЊЕ БЕЗОЧНУ ПЉАЧКУ.
Kakav sud, pa taj ministar je izigrao sud a imao optužnicu za krađu. Ovo je mačji kašalj u odnosu na krađe koje sprovodi dan za danom. Motka je za tu barabu