Лондон, Београд – Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић разговарао је са двојицом угледних британских политичара и стручњака, Стивеном Бајерсом и Питером Лилијем, о могућности да буду његови саветници за привреду, сазнаје Данас из добро обавештених извора у Лондону.
Како нам је речено, коначни договор још није постигнут и консултације ће се вероватно наставити.
Занимљиво је да су Бајерс и Лили истакнути чланови различитих странака – први је лабуриста и био је члан кабинета премијера Тонија Блера, док је други конзервативац, с функцијама у владама Маргарет Тачер и Џона Мејџора, а тренутно је посланик у Парламенту Велике Британије.
Саговорници Данаса из Лондона, блиски Форин офису, процењују да се међу разлозима за Вучићево интересовање за потенцијалне сараднике из ове земље налази и то што Мајкл Девенпорт, амбасадор Уједињеног Краљевства у Београду, у септембру преузима дужност шефа Делегације ЕУ у Србији, па би снажна „британска веза“ могла да буде и те како корисна српској влади.
Како је више пута објављено, Александар Вучић последњих седмица води интензивне разговоре са стручњацима за финансије и привреду из више европских земаља, како би их ангажовао за функције у реконструисаној Влади Србије. Медијски најатрактивније име је Доминик Строс-Кан, бивши шеф ММФ, који би могао да постане Вучићев главни економски саветник. Званичну потврду ове вести, осим изјаве првог вицепремијера да је са Строс-Каном „разговарано“, није било могуће добити. Такође, још није јасно да ли би странци у реконструисаној влади добили искључиво саветничке позиције или би били и министри.
У сваком случају, као што је Данас крајем јула објавио ексклузивно сазнање да је Строс-Кан „виђен“ за место у Влади Србије, први смо тада објавили и да Вучић планира да агажује угледне стручњаке из Велике Британије.
Стивен Бајерс, рођен 1953, члан је Лабуристичке партије и био је посланик у Парламенту од 1992. до 2010, када се није кандидовао. У време премијера Тонија Блера обављао је високе дужности – шеф Трезора, министар за трговину и индустрију, министар за транспорт, локалну управу и регионе. Са још неколико лабуриста, био је умешан у аферу нелегалног лобирања у Парламенту за интересе корпорација.
Питер Лили, рођен 1943, члан је Конзервативне странке са искуством у Парламенту од 1983. године до данас. Тренутно је и потпредседник Тетис Петролеума, нафтне компаније с великим интересима у централној Азији. Док су британску владу водили Тачерова и Мејџор, у периоду 1990-1997, био је на функцијама министра за трговину и индустрију и за социјално осигурање.
Данас
Дубоки презир.
Један из МИ 5 а други из МИ 6…
ovo je najnesposobnija vlada u istoriji srbije ,pa narode sledeći izbori i ajmo počistit djubrad iz dvorišta jer nesnosno smrde.