ПОСЛЕ пола године дефицит републичког буџета износи 97,9 милијарди динара. Мањак је у јуну повећан за 4,3 милијарде динара, што је најмањи месечни „минус“ у овој години. Недавно усвојени ребаланс буџета дозвољава да на крају године мањак у државној каси достигне 178,3 милијарде динара.
Приходи су у јуну били за око 4,25 милијарде већи него у мају. Највећи скок забележиле су акцизе. Од дувана, горива, алкохола и кафе стигло је 23,8 милијарди динара, скоро осам милијарди више него у мају. Расходи су, с друге стране, у јуну мањи за око 5,3 милијарде динара у односу на мај. Непуне две милијарде динара мање је потрошено на робу и услуге, а мало мање од три милијарде је био мањи трошак камата за кредите. На платама и трошковима за запослене није било уштеде. Они су за око 300 милиона динара већи у јуну, него у мају. Последњи подаци за Министрство финансија и привреде су знак да усвојене мере штедње дају резултате.
Међународни монетарни фонд у тек објављеном извештају упозорава да српском буџету и даље прете ризици, пре свега гаранције на позајмице појединих јавних предузећа, па би минус могао да премаши осам одсто бруто домаћег прозивода на крају године.
ММФ: СМАЊИТЕ СУБВЕНЦИЈЕ
У разговорима са српским властима ММФ је сугерисао да се смање субвенције, нарочито оне које не дају праве резултате. По њима то би могле да буду кредитне субвенције у пољопривреди. Представници Владе Србије су се сложили са ставом Мисије да треба проширити порески обухват. ММФ им је, међутим, сугерисао и да смање пореске олакшице приликом опорезивњања компанија, али и да размисле о повећању ниже стопе ПДВ са осам на 10 одсто. Србији предлажу и да укине пореске олакшице за купце првог стана. Стручњаци ове финасијске институције упозоравају и да не треба губити меру у повећању минималне цене раде. Минималци, наиме, треба да прате раст продуктивности.
Новости