Први ашов за наставак градње гасовода „Јужни ток” у Србији, вредан 1,9 милијарди евра, неће бити забоден до краја овог месеца, сачекаће, по свој прилици, неко боље време. Колико ће се чекати на коначан почетак радова, нико за сада не може да каже. Све зависи од тога када ће бити одобрене државне гаранције од 75 милиона евра (која су била предвиђена још Динкићевим буџетом за 2013.), а која су повучена због рестриктивне финансијске политике коју води министар финансија Лазар Крстић.
Нико, такође, није могао да каже ни да ли ће се ове паре наћи у новом ребалансу буџета за 2014. годину који је на Копаонику најавио Крстић.
Одлука да се „Јужни ток” стави „на чекање” може се оценити и као својеврстан притисак на Душана Бајатовића, генералног директора „Србијагаса” да крене с реорганизацијом, па ће добити новац.
То у неку руку потврђују и у Министарству енергетике где објашњавају да су проблеми с државним гаранцијама за „Јужни ток” последица кашњења у реформисању „Србијагаса”. Они очекују да се проблеми везани за финансирање овог пројекта реше у дијалогу државних институција Србије и „Гаспрома”.
Гаранција за кредит није реализована иако је то предложило Министарство енергетике. Министарство финансија то, међутим, није уврстило у Предлог закона о буџету. Прича иде даље у Министарству енергетике које је оценило да државна гаранција за финансирање овог пројекта не би требала да је „Србијагас” на време спровео финансијско реструктурирање чиме би остварио профит од 120 милиона евра. Премијер Ивица Дачић је истакао да реализацију овог пројекта тренутно кочи проблем са обезбеђивањем државних гаранција које су неопходне за оснивачки улог за заједничко предузеће.
– Тај конкретан проблем већ два, три месеца се одлаже и не може да се омогући у организационом смислу да почне полако расписивање тендера за извођача радова и почетак изградње, казао је он Танјугу на Копаонику, на заседању „Бизнис форума”.
Да министар финансија није лаке руке када је реч о парама за овај гасовод потврдио је и сам јуче изјавивши „да финансијска конструкција за ’Јужни ток’ мора да буде јасна и да се зна на који начин ће се тај новац отплаћивати”.
– То је озбиљан новац. Две и више милијарди евра потенцијално. Ми морамо да знамо одакле ће тај новац доћи, ко ће га дати и отплаћивати и које гаранције се за то могу дати, имајући у виду читаву финансијску конструкцију, рекао је Крстић.
Он је потврдио да се око тога већ разговарало на највишем државном нивоу крајем децембра, који су настављени у Сочију, те да је он сигуран да ће се наћи решење, јер је реч о можда најважнијем стратешком пројекту за Србију.
Градња гасовода „Јужни ток” коштаће укупно више од 16 милијарди евра, а завршетком овог пројекта руски гас би цевима из Новорусијска у Русији по дну Црног мора, преко Бугарске, Србије и даље преко Италије требало да доведе гас до потрошача у југоисточној и западној Европи.
———————————————-
Србија ће испунити обавезе
Александар Вучић, први потпредседник владе изјавио је да неће бити проблема око градње „Јужног тока” кроз Србију и да ће држава испунити све своје обавезе.
– Неће бити никаквих проблема око „Јужног тока”, рекао је он поводом изјаве премијера Ивице Дачића да градњу кроз Србију одлаже обезбеђивање државних гаранција. Вучић је рекао, да ће држава испунити све своје обавезе, „а то да ли неко негде некоме од министара нешто пребацује, ја тиме нећу да се бавим. Србија је много озбиљнија држава него што би неки који у тој истој држави раде, желели да постане”, рекао је Вучић.
Ј. Петровић-Стојановић
Политика
A laza zatego pa ne da budzet, samo kad ima za arape…
kad odobri Amerika i EU
trazim poso a molim boga da ne nadjem…