Глен Гринвалд, некадашњи новинар “Гардијана”, који је захваљујући подацима добијених од узбуњивача Едварда Сноудена открио да америчка Национална безбедносна агенција (НСА) нелегално надзире комуникације широм света, на интернет порталу Интерсепт је објавио још један амерички програм шпијунирања, који показује још драматичније кораке које амерички обавештајци предузимају у иностранству.
Реч је о шпијунском програму “Мистик”, који држи под надзором телефонски саобраћај у Мексику, Кенији и Филипинима. Додуше, НСА у тим државама “само” прикупља метаподатке, односно бележи податке о томе ко позива, када и кога, али не и шта је садржај тих разговора. Међутим, Гринвалд је објавио и да су на мети НСА две државе у којима ова моћна шпијунска организација пресреће и снима апсолутно све телефонске разговоре!
Једна од те две државе су Бахами. За многе је ово било изненађење јер малена карипска острвска држава не представља никакву претњу националној безбедности САД. Реч је о земљи стабилне демократије, али и о пореском рају који је заинтересовао Белу кућу. Наиме, на рачунима у тој држави налази се 290 милијарди долара у државним обвезницама САД, а сумња се и да порески рај користе многи трговци дрогом и оружјем који на тај начин скривају новац.
У тој земљи се дневно обави око 100 милиона телефонских позива у одлазном и унутрашњем саобраћају. НСА у оквиру програма “Мистик” има и подпрограм СОМАЛГЕТ, који је омогућио шпијунској агенцији да све позиве снима у целости, складишти их до 30 дана и тако омогући аналитичарима агенције да их накнадно преслушавају.
Међутим, Гринвалд није желео да открије која је то друга држава, наводећи да би то “могло људе коштати живота”.
Одмах су кренула нагађања која би то држава могла бити, па су се помињале Јужна Кореја, Индија и Пакистан. Оклевање Гринвалда да објави податак разгневило је Џулијана Асанжа, оснивача Викиликса, који је америчком новинару дао рок од 72 сата да објави име спорне државе, те да ће, ако то не учини Гринвалд, име државе објавити он.
Та 72 сата су прошла, Гринвалд се није упецао на претњу Асанжа, те је први човек Викиликса објавио да је реч о Авганистану. Овај податак је разочарао многе који су очекивали нешто спектакуларније. Наиме, животи Американаца у Авганистану су ионако свакодневно угрожени, и мало је вероватно да би објављивање масовног прислушкивања сад нешто додатно мотивисало талибане. Стога су стручњаци који прате материју открића Едварда Сноудена склони да верују како ни сам Асанж заправо не зна о којој држави је реч, већ само блефира. Уколико је ова теза тачна, онда остаје да се види да ли ће, ко и када објавити која је то држава у целости под лупом НСА.
Испирање киселине
Ово није први пут да се појављује податак да НСА у некој земљи држи баш све електронске комуникације под надзором. Недавно је немачки недељник “Шпигл” издао књигу “НСА Комплекс” у којој се наводи и име шпијунског програма АЦИДЊАСХ (испирање киселином), којим се дневно у Авганистану пресреће 30 до 40 милиона мета података телефонских контаката. Наводно је и тај програм део широке операције “Мистик”.
Шта је стварно Сноуден открио
Према речима Алана Разбриџера, главног уредника “Гардијана”, тај лист је од Сноудена добио око 58.000 докумената, од којих је пажљивом селекцијом за објављивање одабрано тек један одсто, а укупно је објављено само 17 докумената. Међутим, у истрази Пентагона се помиње да је Сноуден дошао у посед 1,7 милиона докумената који су сада са њим у Москви, те да се не зна ко све има још приступ тој грађи или њеним деловима.
Вести