Економија

МК Комерц и монопол на тржишту шећера

Београд — Комисија за заштиту конкуренције сматра да је Управи суд направио пропуст када је поништио одлуке о забрани спајање шећерана Суноко и Хеленик шугар.

Шећерана Суноко је у власништву МК групе Миодрага Костића. У саопштењу Комисије за заштиту конкуренције наводи се да је Одељење Управног суда у Новом Саду 8. јуна поништило ту одлуку без јавне расправе, иако је прописима одређено да “у управном спору суд решава на основу чињеница на одржаној усменој јавној расправи”.

Расправа је, како се истиче правило, без обзира да ли су у питању битне повреде поступка или погрешно утврђено чињенично стање. 
“Зато је у најмању руку чудно зашто је суд лишио и Комисију и ширу јавност ове расправе, у једној тако важној правној ствари за учеснике на тржишту и крајње потрошаче”, навела је Комисија за заштиту конкуренције. 

Још је, како се констатује, чудније да је разлог за поништавање решења Комисије наводни недостатак образложења одлуке у вези са предлогом мера компаније Суноко од 4. јануара 2012. године. По Комисији, истина је сасвим другачија. 

“Комисија је у образложењу свог акта детаљно на четири стране образложила разлоге неприхватања мера које је предлозио Суноко”, наводи се и додаје да је закључено да би се прихватањем тог предлога задржале великопродајне цене које су у Србији знатно више него у иностранству. 

Комисија за заштиту конкуренције је поставила, како истиче, јавно питање – “Да ли поступајући на овакав начин Управни суд контролише одлуке Комисије за заштиту конкуренције или покушава да дезавуише њен рад?”.

Комисија за заштиту конкуренције Србије забранила је у јануару ове године спајање српске шећеране Суноко, у власништву МК групе и грчке Хеленик шугар индустрије. 

Како је наведено у решењу (www.кзк.орг.рс), Комисија за заштиту конкуренције одбацила је и све предложене структурне мере Сунока, којима је била планирана и продаја једне од шест шећерана. 

Власник МК групе Миодраг Костић изјавио је тада да због забране Комисије за заштиту конкуренције неће моћи да учествује на тендеру за куповину компаније Хеленик шугар из Грчке, која има две шећеране у Србији. 

Костић је новинарима казао да је пет месеци чекао дозволу за преузимање грчке компаније од српске Комисије, јер би након куповине Хеленик шугара, његова компанија Суноко индиректно стекла 78 одсто удела у производњи шећера на српском тржишту. 

По његовим речима, Комисија за заштиту конкуренције би требало да као референтно тржиште МК Групе посматра не само простор Србије већ и тржиште Европске уније (ЕУ) где та компанија већ има два одсто удела и где извози највећи део производње. 

Костић је казао да његова компанија производи 250.000 тона шећера годишње, што је 50.000 тона висе него што су домаће потребе и додао да око 40 одсто свог прихода остварује од извоза, који је прошле године износио око 300 милион евра. 

Како је истакао Костић, тржишни механизми не дозвољавају МК групи да злоупотреби монополски положај.

 

БЕТА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!