Економија

Млеко и млечне производа највише увозимо из Немачке и Пољске

Е, то су вам дебили ЕУ интеграције када локално тржиште преузму компаније из ЕУ а ви останете и без тржишта и радних места!

Отворено низ питања о цени и квалитету овог производа после објаве да је „Имлек” у амбалажу „моје кравице” паковао и пољско млеко

У години када је постало јасно да постоји криза у млекарству и када су се потрошачи први пут суочили с несташицама, у Србију је увезено млека и млечних производа за више од 166 милиона евра. Позивајући се на податке Републичког завода за статистику портал „Агропрес”, који је недавно покренуо причу о пољском млеку које је „Имлек ”паковао и продавао под брендом „моја кравица”, објавио је да је у једанаест месеци 2022. у Србију највише увезено млека и млечних производа из Немачке и Пољске. Млеко смо набављали и у Босни и Херцеговини, Хрватској, Мађарској, Француској, Италији па чак и из Белорусије, показују статистички подаци.

Информација да је „Имлек”, годинама синоним за домаће млеко, на тржиште ставио и одређени контингент увозног пољског млека изазвала је бурне реакције у јавности. Иако је на декларацији наведено да је млеко произведено у ЕУ и постоји печат ветеринарске службе Пољске, потрошачи су се осетили превареним. Познато је да мали проценат купаца уопште обраћа пажњу на декларације посебно када се опредељује за традиционалне домаће брендове.

– Ја сам за моју децу куповао млеко које је произведено у Србији. Не у Чешкој, не у Пољској. Сада испада да сам обмањен – коментарисао је један од читалаца на сајту „Политике”.

Наши читаоци изнели су и низ коментара поводом ове објаве, делом протестујући због увоза, генерално све лошијег квалитета млека на тржишту али и цене због које је, како кажу, овај производ све теже приуштити.

„Имлек” се до сада није оглашавао о овој ситуацији на тржишту, као ни ресорна министарства. Иначе, протекле године управо је млеко било рекордер поскупљења. У новембру је у односу на исти месец 2021. највише поскупело пастеризовано кравље млеко. Према подацима објављеним на сајту Министарства унутрашње и спољне трговине, његова цена увећана је за 59 одсто. За 10 процената мање, односно за 49 одсто поскупело је стерилизовано кравље млеко, док је код јогурта забележен пораст цене од 48,1 одсто.

виа
Политика.рс
Извор
Ивана Албуновић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!