Економија

ММФ ће захтевати болне реформе

Сарадник Института за тржишна истраживања (ИЗИТ) Саша Ђоговић сматра да ће бити потребно да нова влада склопи нови аранжман са Међународним монетарним фондом (ММФ) који ће бити далеко рестриктивнији од претходног, јер ће се захтевати да се спроведу болне реформе.

“Тај аранжман ће бити много захтевнији, јер ће тражити отпуштања запослених у јавном сектору и код јавних предузећа, и у државној администрацији”, рекао је Ђоговић и нагласио да ”јавна управа, заиста, мора да се солидарише са онима који раде у приватном сектору у коме су многи отпуштени и немају редовне плате”.

Ђоговић је, на конференцији за новинаре, казао да мора да се пронађе излазна стратегија за подржављена јавна предузећа, односно да држава почне полако да излази из власничке структуре.

“Да се нађе стратешки партнер за ‘Електропривреду Србије’, решење за ‘Железнице Србије’ које су у губицима, да се напокон нађе излаз из “тунела” за “Јат ервејз”, као и да се нађе решење за “Галенику”, јер држава не може да брине о њој и да даје нове гаранције за задуживање…”, казао је Ђоговић.

Он је нагласио да је дугачак списак јавних предузећа која ће бити на столу у преговорима са ММФ-ом.

Према његовим речима, неминовна је реформа пензијског система, односно подизање старосне границе за одлазак у пензију, што би требало да доведе до ‘предаха’ у новом приливу пензионера.

“Могуће је и да дође до замрзавања пензија. То вам нико неће рећи током изборне компање, али је то опција која стоји на столу у преговорима са ММФ-ом”, рекао је Ђоговић и нагласио да је то ”висока цена коју ћемо морати да платимо, јер смо живели на инфузији туђих извора финансирања”.

“Да смо ми раније ушли у реформе, ти потези би били мање болни”, закључио је он.

Завршетак прве ревизије стенд-бај аранжмана одложен је у фебруару ове године зато што буџет за 2012. није у складу са договореним фискалним програмом, а наставак ревизије ће захтевати постизање договора о законодавним мерама које ће елиминисати додатну потрошњу и повећање дуга.

Прелиминарно је договорено да се мисија ММФ-а врати у Београд средином 2012. године, после избора, да би разговарала са новом владом о корацима који су потребни да би се наставиле ревизије програма.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!