БЕОГРАД – Наставак ревизија аранжмана Србије са Међународним монетарним Фондом захтеваће постизање договора о законодавним мерама које ће елиминисати додатну потрошњу и повећање дуга, наведено је у препорукама ММф-а, које су данас објављене на сајту Народне банке Србије.
Мада је вероватно да ће се то догодити тек након избора, влада је изразила спремност на одржавање деФицита и повећавање дуга у складу са циљевима аранжмана током преосталог дела свог мандата, у намери да се допринесе очувању поверења у одрживост Фискалне политике, навео је ММф.
Прелиминарно је договорено да се мисија ММф-а врати у Београд средином 2012. године, после избора, да би са новом владом разговарала о корацима који су потребни да би се наставиле ревизије програма.
Како је прецизирано, наставак ревизија аранжмана захтеваће постизање споразума о ребалансу буџета за 2012. којим ће се елиминисати додатна потрошња и емитовање дуга, усвајању средњорочног Фискалног програма и убрзању структуралних реФорми.
Завршетак прве ревизије стенд-бај аранжмана одложен је зато што буџет за 2012. није у складу са договореним Фискалним програмом.
Како се подсећа, Фискални програм за 2012. око кога је постигнут договор између мисије ММф-а и власти у новембру 2011. предвидео је као циљ Фискални деФицит од 4,25 процента бруто домаћег производа (БДП) и издавање домаћих државних гаранција ограничено на око један проценат БДП-а.
Међутим, усвојени буџет за 2012. укључује и додатно емитовање јавног дуга, укључујући државне гаранције, и пројекте Финансиране из домаћих извора, у износу од скоро два процента БДП-а.
Буџет за 2012. подразумева значајно виши дуг него што је Фискално одговорно, чиме се поткопава главни стуб реФормског програма подржаног аранжманом, наведено је у препорукама ММф-а после посете Београду од 2. до 9. Фебруара.
Пројектовани Фискални деФицит за 2012. у условима непромењених политика је за најмање један проценат БДП-а виши него што то предвиђа Фискални програм договорен у новембру. Део тог јаза који износи 0,5 процента БДП-а последица је нижег раста БДП-а, 0,25 процента потиче од ниже основе прихода у 2011. години, а остатак од више потрошње.
Опште узев, на основу резултата из 2011. и новог макроекономског оквира за 2012. годину, очекује се да ће Фискални деФицит достићи најмање 5,25 процента БДП-а, у поређењу са 4,25 процента предвиђена Фискалним програмом договореним у новембру 2011. године, уз додатни ризик да деФицит буде већи због извршења локалних самоуправа и “Путева Србије”, недискреционе потрошње и непореских прихода.
Одмах после избора треба усвојити средњорочни Фискални програм који има за циљ довођење дуга на одржив ниво, једна је од препорука ММф-а.
Очекује се да ће јавни дуг остати изнад законом прописане горње границе од 2012. године, па надаље чак и уколико се Фискална политика буде руководила правилом о Фискалном деФициту.
Мисија се стога залаже за политику којом ће се дуг спустити на ниво испод законом прописане границе од 45 процената, као што је предвиђено оквиром о Фискалној одговорности.
Tакође ће бити важно да се створи Фискални простор за додатну инвестициону потрошњу, која је у базном сценарију и даље на релативно ниском нивоу упркос неодложним потребама у области инФраструктуре.
Кораци у правцу реализације ових циљева обухватају смањење субвенција и трансФера, смањење масе зарада поврх онога што подразумевају актуелна правила о индексацији, проширење основице пореза на добит предузећа, доходак грађана и пореза на имовину и повећање стопе ПДВ-а, која је и даље једна од најнижих у региону.
Поред тога, трајна Фискална консолидација би требало да се позабави питањима као што су реФорма запослености у јавном сектору, укључујући и здравство и образовање, рационализација државних и друштвених предузећа и пензиона реФорма.
Следећа влада би требало да размотри свеобухватну пореску реФорму која обухвата смањења директних пореза. Као што је већ помињано током разговора у оквиру ранијих аранжмана, власти би требало да размотре свеобухватну пореску реФорму која обухвата смањења социјалних доприноса и повећање индиректних пореза и пореза на имовину.
После избора, власти треба да без одлагања покрену структуралне реФорме да би се решило питање кључних уских грла код раста. Прелазак Србије на еФикаснију економију којом доминира приватни сектор знатно касни за најуспешнијим упоредивим земљама у региону, навео је ММф.
Танјуг