Научници с британског Кембриџа и још неколико британских угледних универзитета објавили су студију у којој тврде да је брзо ширење смртоносног вируса еболе у директној вези с ригидном економском политиком Међународног монетарног фонда (ММФ) у земљама Западне Африке.
Лоше стање здравственог система одговорно за ширење еболе у земљама Африке
Научна студија је објављена у магазину “Тхе Ланцет”, а у њој се наводи да је слаб здравствени систем у Либерији, Сијера Леонеу и Гвинеји био основни узрок брзог ширења еболе, а да је ММФ својом политиком према тим земљама у последње две деценије спречавао развој тог сектора.
Наиме, научници тврде да су здравствени системи у наведеним земљама ослабљени ММФ-овим налозима о обавезном смањивању јавне потрошње и децентрализацији здравствених система.
Даље се наводи да је то довело до неадекватног плаћања и едукације медицинског особља, а децентрализација је изазвала бројне кочнице за координисано деловање с циљем борбе против ширења вируса еболе.
Социолог с Кембриџа Александер Кентикеленис истиче како је неупитно да је урушени здравствени систем створио погодно тло за брзо ширење еболе и да се не сме занемарити одговорност свих који су довели до тога.
Из ММФ-а су негирали наводе студије и тврде да њихова политика никако није нешто што би се могло тумачити као фактор који је довео до трагичних последица епидемије еболе у Западној Африци.
ММФ је у септембру Либерији, Гвинеји и Сијера Леонеу донирао укупно 130 милиона долара помоћи. Средства су употребљена за решавање буџетских дефицита у тим земљама.
Према последњим подацима Светске здравствене организације, у протеклих неколико месеци од вируса еболе је на западу Африке умрло више од 7.300 особа.
клиx.ба
фото: Бета, АП
za mnogo toga su krivi