Министар финансија Синиша Мали каже да ће повећања пензија бити и да она неће бити мала.
Спекулације да ММФ сматра да буџет не може да поднесе толико повећање, министар је рекао да не жели да коментарише.
– Мисија ММФ ће боравити у Београду од краја септембра до почетка октобра. И тада ћемо изаћи с прецизним износима. Тако ће наши најстарији суграђани ускоро чути лепе вести. Важно је да су најтеже мере иза нас и да сада имамо новца у буџету. У првих седам месеци ове године имали суфицит од 49,1 милијарду динара – рекао је Мали за “Курир”.
Упитан каква је ситуација са наплатом пореза, министар каже да су наплаћени јавни прихофи из године у годину све већи, нарочито од 2015. године, а сви порески облици се наплаћују у већем обиму.
– Овакав тренд повећања наплате настављен је и у овој години када је за првих седам месци наплаћено 839 милијарди динара, док је у истом периоду прошле године наплаћено 791 милијарда динара – каже Мали.
Каже и да жели да покрене велику кампању која ће показати људима које су последице када се не издају фискални рачуни.
– Понављам да свака уплата пореза значи више болница, школа, ауто-путева. Они који не издају фискалне рачуне штете својој и нашој деци. Желим да развијемо свест да порез мора да се плаћа и да грађани знају на шта се тај новац троши, да све буде веома транспарентно – истиче Мали.
Он наводи да је, према подацима Пореске управе, у првих седам месеци ове године извршена контрола евидентирања промета преко фискалних каса код скоро три хиљаде пореских обвезника на територији Србије, као и провера радноправног статуса ангажованих радника.
– У трећини објеката утврђене су неправилности, поднети су захтеви за покретање прекршајне одговорности и изречена мера привремене забране обављања делатности – наводи Мали.
Најавио је усвајање новог закона о фискалним касама.
Говорио је и о изградњи националног стадиона, истичући да ће то бити нови симбол Србије.
На питање колико ће коштати, одговара да ће тачну рачуницу имати када се заврши студија изводљивости и идејни пројекат.
– Али процене су да ће бити између 200 и 250 милиона евра – додао је Мали.
б92.нет, Вестионлине
Eto, sad za penzije nema!! Vazno je sakriti se iza nekoga ili necega. A toliko su se frljali sa obecanjima. Osim toga, nije pravo povecanje za sve penzionere. Ima i dobar deo koji jos nisu ni distigli nivo iz 2014. god. Oni ce i dalje biti kaznjeni? Dokle bre?
Selektivno povecanje penzija je isto neustavno, bas kao sto je bilo i selektivno smanjenje istih!
Diktatorska vrhuška od početka godine se utrkuje kako, kada i koliko će povećati penzije? Povećanje neće biti malo, a pre Maloga Vučić je zacrtao povećanje veće od 9%. O ukidanju otimačkog zakona penzija i povraćaj otetog, a prokletog, ni reči. Ne, tako ne može penzosima da pomute mozak, već im mute vodu i vazduh da ne osete njihovu dobrobit i mutljavinu. Po ovom pitanju ne koči ih MMF, već njihov šuplji mozak, ako ga uopšte imaju? Sram ih bilo, računaju da su neki akademski građani, a u suštini su đubrad i više od toga. I ove godine u Srbiji cvetaju korupcija i ambrozija. Pojedinci (pre svih penzioneri, žrtve nezasitog i drčnog ΛV) su na njih alergični, vlast obećava da će da ih iskoreni, a većina ne veruje ni jednima ni drugima. Razlika je što korupcija cveta cele godine, a ambrozija samo u avgustu mesecu. Penzioneri ne samo da veruju u čuda, oni u čudima i žive.