Свет

ММФ наговештава да ће земље ускоро моћи да отплаћују дуг у кинеским јуанима

Након недавне отплате дуга Аргентине у кинеским јуанима, Међународни монетарни фонд (ММФ) је наговестио да би ускоро могао да прихвати јуан од свих земаља које треба да измире своје дужничке обавезе.

Портпарол ММФ-а Џули Козак потврдила је, да је Аргентина отплатила 1,1 милијарду долара од свог дуга од 2,7 милијарди долара користећи јуан, и да би ускоро могло да постане норма за друге земље да то учине.

„Као што смо раније навели, аргентинске власти настављају да буду у току са својим финансијским обавезама према ММФ-у“, рекла је Козакова на брифингу за новинаре.

„РМБ је једна од пет слободно употребљивих валута које чланице могу и које су користиле да измире своје обавезе са ММФ-ом“, додала је она, позивајући се на званични назив кинеске валуте- ренминби.

Преговори о програму вредном 44 милијарде долара су и даље у току, појаснила је Козакова, одбацујући тврдњу да је ММФ добио писмо од Кине у којем се наводи да ће Аргентини дозволити да користи свап линију са кинеском централном банком за отплату дажбина ММФ-а.

„Наш тим интензивно ради са аргентинским властима на постизању напретка ка завршетку пете ревизије“, додала је она. „Да помогне властима у решавању веома сложене и изазовне ситуације.“

„Што се тиче детаља тих разговора, јер тимови још увек разговарају, нећу предухитрити те расправе и нећу улазити у детаље, осим да кажем да су расправе честе и да имају за циљ да унапреде програм.“

Аргентина се удаљава од америчког долара као једине званичне резервне валуте

Прошлог месеца, аргентинска централна банка склопила је договор са Кином да обнови линију размене од 130 милијарди јуана (18,4 милијарде долара) за још три године, удвостручивши износ слободно доступних средстава са 35 милијарди јуана (5 милијарди долара) на 70 милијарди јуана (10 милијарди долара).

Аргентинско министарство економије саопштило је, да ће размена једне транше бити слободно доступна за било коју врсту финансијске употребе, додајући да се земља нада да ће промовисати више спотова у јуанима и будуће операције.

Иако је некада амерички долар био једина званична резервна валута Аргентине, банке у земљи сада ће прихватати депозите кинеских јуана на штедним и текућим рачунима.

„Финансијским субјектима ће тако бити омогућено да отворе банковне рачуне деноминиране у јуанима у ренминбију“, објасниле су аргентинске власти, сигнализирајући помак од америчког долара као једине званичне резервне валуте земље.

Овај потез долази пошто аргентински усеви пропадају због тешке суше, а извоз житарица је главни извор зараде Аргентине у доларима. Губици су довели до стрмоглавог пада девизних резерви те јужноамеричке земље, а да не помињемо чињеницу да је валута пезоса драстично ослабила због годишње инфлације од 109 одсто.

Раније ове године, сусед Аргентине, Бразил, потписао је споразум са Кином како би омогућио трговину и инвестиције у њиховим сопственим валутама, а не у америчким доларима. Ово је додатно ослабило светску доминацију америчког долара.

Упркос свему томе, „Јуан је далеко од међународне резервне валуте као што је долар“, тврди Милтон Езрати, главни економиста „Вестед-а“, њујоршке компаније за комуникације.

Према Езратију, Кини недостају финансијска тржишта која би подржала финансијске аранжмане у јуанима, што је један од услова за светску резервну валуту.

„Ако сте светска резервна валута, као што је долар, онда трговци широм света морају да држе вашу валуту, јер је то начин на који они раде свој посао“, каже Езрати. „Ако држе вашу валуту, желе место за улагање.

Неће проћи много времена пре него што се светске фиат „Понзи шеме“ сруше у прашину.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Webtribune.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!