ММФ је пристао да разговара о већим платама и пензијама, али не одустаје нити од једне од мера на које се Србија споразумом обавезала, сазнаје “Блиц”.
То подразумева и смањење броја запослених у 2016. и 2017. за по пет одсто. Српска страна тврди да би то умањило ефикасност управе, док Фонд на то тражи јасне рачунице како је могуће умањити издвајања за плате у јавној управи ако се не смањи број запослених. Одговор, како су нам рекли, треба до краја преговора да пруже министарства финансија и државне управе.
– Ови преговори нису лаки. Нема начина да ММФ одустане од договореног умањења масе зарада у јавној управи. За ову годину је, како је презентовано експертима Фонда, већ направљен план за умањење управе за више од 20.000 људи, али слично мора да се уради и 2017. За сваку годину по пет одсто – каже извор „Блица” близак Мисији ММФ.
На ово је, непосредно пред одлазак у Брисел, индиректно указао и премијер Александар Вучић, признајући да не зна како ће додатно умањити број запослених, а у исто време створити ефикасну управу.
„Блиц” је потврду сазнања добио и од потпредседнице Владе Кори Удовички.
– Мисија ММФ разумела је да би инсистирање на смањењу броја запослених по пет одсто у наредне две године даље урушило систем, па је неопходно пронаћи уштеде на другим местима. Без реорганизације, ова трећа рационализација само би направила штету, као и претходне две – објашњава Удовички.
Она је више пута указивала на то да проблем јавне управе није толико у броју колико у лошој структури запослених и мањку кадра.
Осим тога, у ММФ не виде напредак ни у приватизацији друштвених фирми. Нема, подсећају, ни планираног решења за Петрохемију, док се, обавестио их је премијер, назиру нека за Азотару и МСК.
– Чланови Мисије подсетили су и на договор да се до краја месеца споје СИЕПА и Национална агенција за регионални развој, као и да се не назире спајање Путева и Коридора. У контексту припрема за буџет за наредну годину, Фонд надлежне подсећа и на договор да се рационализују планови за промоцију инвестиција, а посебно Фонда за развој, али и очекују да ће до краја године бити спојене и СИЕПА и Агенција за осигурање депозита – објашњава извор „Блица”.
Економиста Милојко Арсић подсећа да је Влада у фискалној стратегији и споразуму са ММФ предвидела да се трошкови рада запослених у државном сектору смање са 12 на осам одсто БДП у наредне три године.
– Ако се расходи за запослене задрже на преко 10 одсто БДП, биће тешко смањењивање фискалног дефицита у наредним годинама – упозорава Арсић.
Недопустиво мала улагања
Стручњаци Фонда не споре добро стање јавних финансија, али упозоравају на недопустиво низак трошак државе за капиталне издатке. Они су, рачунају у ММФ, упола нижи него у истом периоду прошле године, у којој је био такође низак ниво улагања. За првих седам месеци за ове намене из буџета је дато 9,5 милијарди динара.
Гордана Булатовић, Блиц
Da li su trazili smanjenje broja penzionera, pa da ocekujemo da nas pomlatite!?