ИЗВРШНИ одбор ММФ је саопштио да је успешно завршио седму ревизију ревизију економских резултата Србије у оквиру стенд бај аранжмана са Србијом и оценио да су остварени добри макроекономски резултати, да је БДП на вишем нивоу него пре кризе и да се услови на тржишту рада поправљају.
Како се наводи у саопштењу ММФ-а, инфлација је и даље унутар циљног коридора, а дефицит биланса текућих трансакција забележио је пад.
ММФ оцењује да је у исто време неопходна изградња јачих институција и даљи напредак у реализацији програма структурних реформи за унапређење економске ефикасности, убрзавање економског раста заснованог на приватном сектору и за убрзавање конвергенције како би се поставила основа за чланство у ЕУ.
„Добри резултати по основу прихода су подржали важну фискалну консолидацију и омогућили да смањење расхода буде мање од првобитно планираног у оквиру програма. Међутим, обуздавање обавезне текуће потрошње је и даље важан приоритет у циљу смањења јавног дуга и стварања фискалног простора за неопходна капитална улагања и потенцијално за таргетирана смањења пореских оптерећења”, оцењује се у саопштењу.
Завршетак ревизије ће ставити додатних 64,9 милиона евра на располагање Србији у оквиру стендбај аранжмана, чиме ће укупан расположиви износ достићи 918,5 милиона евра. Српске власти су најавиле да не намеравају да повлаче средства расположива у оквиру аранжмана, напомиње се у саопштењу.
ММФ такође наводи да „реформе јавног сектора у областима у којима се касни – модернизација образовања, јачање пореске администрације и реструктурирање државних и јавних предузећа – треба да се спроведу без одлагања”.
Фонд оцењује и да је монетарна политика била успешна у држању инфлације под чврстом контролом. Опште посматрано, стабилност девизног курса је довела до даљег јачања поверења и помогла да се смањи евроизација.
„Реформе финансијског сектора у оквиру програма су ојачале отпорност сектора. Банке су сада у бољој позицији да у потпуности подрже будући раст. Међутим, потребно је да се наставе напори у правцу смањења нивоа проблематичних кредита и да се убрзају реформе финансијских институција у државном власништву“, напомиње ММФ.
ММФ оцењује да се пословна клима у Србији побољшала, али да и даље постоје препреке за приватне инвестиције и раст.
„Потребно је да се у потпуности реализују иницијативе за унапређење уписа имовине и ограничавање парафискалних накнада, и уложи напор у јачање правосудних процеса, нарочито како би се побољшала независност правосуђа и скратило време за доношење судских пресуда.
Повећавање стопе активности, нарочито меду женама, је такође кључно, наводи ММФ.
У саопштењу се подсећа да је Извршни одбор ММФ у фебруару 2015. године одобрио трогодишњи аранжман Србији у износу од 1,2 милијарде евра.
Танјуг