Међународни монетарни фонд, чија је делегација недавно била код нас, понудио је нашој влади своје виђење могуће реформе ПИО фонда, у којој је, како су нам предочили добро обавештени извори, највећа новина изједначавање старосне границе за одлазак у пензију жена и мушкараца – на 65 година. Садашња старосна граница за жене је 60 година.
Предложено је, такође, да се минимална старосна граница за оба пола повећа са 58 на 60 година, тако што би се 2024-2027. годишње повећавала за по пола године. Повећање законске старосне границе за одлазак у пензију на 67 година за мушкарце и жене постигло би се 2023-2026. године, годишњим повећањем за још пола године.
ММФ-ов предлог реформе пензијског система предвиђа и увођење пенала за превремени одлазак у пензију. За сваку годину ранијег одласка у пензију пензија би се умањивала за шест одсто. Истовремено, каснији одлазак у пензију – за сваку годину доносио би одговарајући проценат повећања. За сада није прецизирано колико.
Предлагачи сматрају да би комбинација изједначавања старосне границе одласка у пензију жена и мушкараца и увођење пенала донела највеће уштеде.
Став је стручњака ММФ-а да је садашњи пензиони систем неодржив. По њима циљано смањивање учешће пензија са садашњих 13 на 10 одсто у бруто домаћем производу могло би се достићи тек 2027. године. Истовремено, просечна пензија би пала са законских 60 на 43,3 одсто просечне плате, што би, без сумње, довело до сиромашења тог дела становништва. Највише до 50 одсто просечне плате.
У том случају, садашња индексација пензија, односно њихово повећавање за проценат раста потрошачких цена – плус реалан раст БДП-а, под условом да је већи од четири одсто годишње – примењивала би се само до 2022. године. После те године пензије би се равнале према кретању номиналних зарада.
– Основна наша примедба је да је у предлогу ММФ-а реч само о променама параметара, са дугим роком до постизања ефеката и, на крају, са социјално неодрживим ефектима – истиче економиста Миладин Ковачевић. – Због тога предлажемо да се издаци за пензије постепено измештају из буџета тиме што би се Фонд ПИО трансформисао у неку врсту инвестиционог фонда. Део средстава који му припада од приватизације уложио би се у имовину и корпоративизацију у јавном сектору. Поред тога, Фонд ПИО би могао да рачуна и на средства од градске ренте, као новог пореског инструмента, којим би се увела и надокнада за заузеће простора, а не само површине.
—————————————————-
Неодложни послови
Да нас у реформи пензионог система очекују велики послови указују и сарадници МАТ-а, али уз опаску да би са применом неких од предложених мера за побољшање пензијског система, које је понудио ММФ, требало почети што пре. Не случајно.
Највећи терет на расходној страни државног буџета су субвенције Фонду ПИО, указује Ковачевић. Оне односе 30 одсто укупних буџетских прихода и много је разлога због којих је садашњи пензијски систем неодржив. Понајпре зато што је све више кандидата за стицање статуса пензионера.
Иако је прва брига ММФ-а да у Србији учини извесним редовно враћање кредита за које је држава гарант, став је тог „светског финансијског полицајца” да Србији укаже и на предуслове за тако нешто. Другим речима, задатак је државе да осигура услове за стабилно извршавање финансијских обавеза, али да враћање дугова не угрози неопходни привредни раст и да друштво може да га поднесе.
Sto da ne? U zemlji apsurda ovo je normalno.
mogu li da se zamrznu cene prehrambenih proizvoda, struje, nafte, benzina, pa onda neka zamrzavaju i penzije i plate. kako to da se penzije povećavaju 0,5% a da nam GUVERNERKA (crkla daboga) ima 5000 evra mesečno. pa toliko neki ne zarade ni za godinu dana! sve ološ do ološa, sve lopov do lopava ali tako i treba ovom retardiranom narodu!
Zato sto ima mnogo mnogo vise zena to je vrsta genocida
Ma treba sve koji napune 60 kod odvesti u logor pa u gasnu komoru. Mislim da bi svabe sa time bili zadovoljni
super, radiće bolesni i starci a mladi će nadničiti po inostranstvu, i to sa diplomama…lepo su to smislili..sa 65 godina, od čega poslednjih 23 pune jada, čemera, ratova, inflacije i nemaštine, o osiromašenom uranijumu da i ne govorim, sa 65 neću moci sama ni do lekara da odem a ne da radim!!! lako je gospodi u vlasti, oni mogu da rade i do 80te kad ne rade ništa!!!
moja sestra ekonomista je rođena 1951 i – radi! njen muž lekar je rođen 1951 i – radi! i umorni su! a moraju!
inace sta?
Dolazi nam covek iz zemlje u kojoj briga o zivotu coveka je manja nego za zivotinje ! Ovo ne pricam napamet nego iz dokumentarca koji sam gledala a snimali ga Amerikanci ! Nisu krivi penzioneri sti je PIO prazan vec VLAST ! Potrosili penzionerske pare a sada bi da nas pobiju ! Sto nisu bili toliko pametni pa izgradili fabrike i podigli poljoprivredu i zaposlili vise mladih ljudi, ne bi bilo ovako ! Neka svi u Srbiji primaju isto pa da vidite kako bi vlast znala da ekonomise ! Ovako dovede fukara fukar da brine o omrazenim mu Srbima! Posle ce biti izvinite ali nisam verovao… blabla… Sve more uza zid!
Dolazi nam covek iz zemlje u kojoj briga o zivotu coveka je manja nego za zivotinje ! Ovo ne pricam napamet nego iz dokumentarca koji sam gledala a snimali ga Amerikanci ! Nisu krivi penzioneri sti je PIO prazan vec VLAST ! Potrosili penzionerske pare a sada bi da nas pobiju ! Sto nisu bili toliko pametni pa izgradili fabrike i podigli poljoprivredu i zaposlili vise mladih ljudi, ne bi bilo ovako ! Neka svi u Srbiji primaju isto pa da vidite kako bi vlast znala da ekonomise ! Ovako dovede fukara fukar da brine o omrazenim mu Srbima! Posle ce biti izvinite ali nisam verovao… blabla… Sve more uza zid!
Jo{ jedan korak ka istrebljenju Nacije.
Povećanje starosne granice za odlazak u penziju odgovara samo onima koji su čitav radni vek bili privilegovani, kako u pogledu poslova, tako i sa primanjima.
Liju se krokodilske suze nad sudbinom mladih koji nemaju egzistenciju u Srbiji i čija je najveća želja da pronađu novu “Majku” u Svetu!?
Pitam se, imali ova Vlast dovoljno snage da pokrene prave mere protiv onih koji su upropastili Srbiju, te da vrate sve ono {to su pokrali!?
Siguran da bi se dug Srbije najmanje prepolovio!!!